Hlavní navigace

Z praxe IT: Pět nejhorších typů uživatelů, na které můžete narazit

12. 5. 2014

Sdílet

 Autor: © Yuri Arcurs - Fotolia.com
Za tu dobu, co se pohybuji v IT, potkala jsem spousty uživatelů. Někteří jsou rozumní, někteří ne. Podívejte se na pět případů, na které byste si měli dát pozor.

1. Nemám nejmenší ponětí, jak tahle ďáblova krabička funguje, a nechci to vědět.

Takže zavolá na podporu, když mu něco nefunguje, a vyžaduje okamžitou nápravu, protože ještě včera to fungovalo. Na podporu ale volá, i když všechno funguje správně, protože se potřebuje ujistit o svém postupu nebo má pocit, že jeho počítač trpí nějakou dysfunkcí. Dejte mu nový operační systém do užívání a nezbavíte se ho půl roku. Ale na školení ho nedostanete ani heverem.


Kateřina Janulová

Kateřina Janulová

Autorka se mezi počítači pohybuje už několik let, z toho tři roky v prostředích bankovních IT. Psaní jí pomáhá odpočinout si od pracovního života pro korporace.


2. Já vím, jak to funguje, rozumím tomu nejlíp, mám přece doma tři počítače.

Opačný extrém. Neustále z vás bude lámat práva správce systému, protože přeci není žádný „jouda“ a s počítači dělá už od střední, ze které vypadnul před třemi lety. Když se mu něco rozbije, pokouší se sám po vlastní ose o nápravu, čímž zpravidla celou situaci o dost zhorší. Za čtrnáct dní z vás přijde lámat práva správce systému stanice znovu.

3. Za to já nemůžu to samo.

Chybové hlášky nečte, dobré rady neposlouchá, a pokud se něco pokazí, nepřizná se. „Já jsem to nesmazal.“ a „Vůbec nevím, jak se tu tato data vzala.“ jsou jeho častou výmluvou.

4. Nemohli byste mi prosím resetovat heslo?

Kdyby s tím nechodil na podporu třikrát týdně, dalo by se to i pochopit. Tento uživatel však trpí zvláštním výpadkem paměti na hesla a neustále je zapomíná a po vás chce, abyste to nějak vyřešili. Dáte mu program, kde po zadání jednoho hesla uvidí všechna další do různých programů. Jenže za týden to heslo zapomene. A pro jistotu si ho příště nalepí na monitor. A s ním i těch dalších deset, která si nedokáže zapamatovat.

5. Věčný kverulant

Firemní politiky jsou jeho nejhorší nepřítel. „Proč máme tak pomalé počítače a staré disky, vždyť já už mám doma dva roky SSD. A ty služební mobily jsou taky k ničemu, proč mi nedovolíte používat můj iPhone? A mám pořád pomalý internet.“ Jsou vám tyhle věty povědomé? Tak máte co dočinění s věčným kverulantem, který na sebelepším ultrabooku nenechá nit suchou, protože má jistě doma lepší. A navíc si na něj může stáhnout jakýkoli program.