Hlavní navigace

Z praxe IT: Poezie programovacích jazyků

19. 5. 2014

Sdílet

 Autor: © BBC
Jednou z nejtěžších věcí týkajících se vývoje aplikací i aplikací samotných není kupodivu jejich vývoj, otestování nebo nasazení, ale jejich pojmenování.

Zajímavý je i způsob pojmenování programovacích jazyků, ve kterém jsou napsány. Bývají to různé zkratky, akronymy, jména odvozená od již existujících jazyků nebo příjmení matematiků. Je však pár jazyků, u kterých je vznik jejich jména přinejmenším trochu zvláštní. Podívejme se na ty nejznámější.


Kateřina Janulová

Kateřina Janulová

Autorka se mezi počítači pohybuje už několik let, z toho tři roky v prostředích bankovních IT. Psaní jí pomáhá odpočinout si od pracovního života pro korporace.


Python (angl. krajta) vytvořil na sklonku osmdesátých let dánský programátor Guido van Rossum přes vánoční prázdniny. K prvnímu představení jazyka došlo až v devadesátých letech. Když měl jazyk pojmenovat, dlouho nad názvem přemýšlel, chtěl, aby byl název krátký, unikátní a tak trochu tajemný. Nakonec jej pojmenoval Python podle britské komediální skupiny Monty Python, kterou tehdy hodně sledoval. Ostatně od Pythonů se do IT dostalo i další slovo, a to spam. Nebýt jich, dodnes zůstane spam jen jako název pro konzervy s pikantní šunkou.

Zajímavý byl vznik jména Java. Vývojáři ze Sun Microsystems si rovněž dlouho lámali hlavu, jak svůj zcela nový jazyk pojmenovat. Napřed to byl Oak, nicméně právníci Sunu zjistili, že na toto slovo je již ochranná známka, takže museli vymýšlet název nový. Názvy Silk nebo DNA byly rovněž na seznamu potenciálních jmen, nakonec však zvítězila Java. Není úplně jasný původ tohoto názvu ani jméno konkrétního člověka, který s ním přišel, nicméně nejpravděpodobnější varianta vzniku, na které se skupina vývojářů shoduje, je odvozenina od názvu kávy v jejich oblíbené kavárně.

Perl vytvořil Larry Wall na konci osmdesátých let a tento jazyk je dodnes ceněn díky rozličným možnostem využití. Když přišlo na lámání chleba – tedy pojmenování programovacího jazyka, chtěl Wall vymyslet krátký název s pozitivní konotací. Nadlidský úkol, dalo by se říct. Napřed zvažoval jméno své ženy – Gloria –, ale nakonec z toho sešlo. Pojmenoval jej pearl. Ale protože už se jeden jazyk tak jmenoval, vyškrtnul z názvu písmeno a. A velké P v názvu mu bylo dodáno až o pět let později.

A jako poslední kousek tu máme Ruby (rubín). Tento jazyk byl vytvořen v devadesátých letech japonským vývojářem Yukuhirem Matsumotou jako skutečný objektově orientovaný skriptovací jazyk, který bude alternativou k Perlu a Pythonu. Jelikož autor tohoto jazyku byl tak trochu zatížen na slovní hříčky, pojmenoval tedy po konzultaci s kolegou tento jazyk Ruby. Ve hře byl tehdy ještě Coral, ale ten se nakonec neujal, neboť jeho kolega s větší rozhodovací schopností byl narozen v červenci a rubín je dle astrologie vhodným kamenem pro toto znamení. A jelikož perly jsou pro zrozence v červnu, který červenci předchází, je v tom skryto i jakési nástupnictví Ruby po Perlu, který vývojáři připadal málo výkonný.

A pak že ajťáci nemají fantazii. Jen to prostě někdy trochu déle trvá. Nicméně mám pro problémy s pojmenováním pochopení. Nezřídka mi totiž delší dobu trvá vymyslet název článku než jeho obsah.