Hlavní navigace

Za bezpečnostní řešení utratí české firmy stovky milionů dolarů ročně. Kdo vydělal nejvíc?

30. 11. 2020

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Obrat českého trhu bezpečnostních řešení vloni meziročně vzrostl o 8 procent na bezmála 379 milionů dolarů. Dvě třetiny z jeho hodnoty vygenerovalo poskytování služeb, desetinu prodej zařízení a necelou čtvrtinu dodávky softwaru. Predikce analytiků společnosti IDC pro rok 2020 hovoří o dalším bezmála desetiprocentním navýšení obratu.

Soulad s požadavky regulátorů představuje v zemích střední a východní Evropy hlavní motiv pro investice do bezpečnostních řešení. Více než tři pětiny organizací v regionu řadí zajištění ochrany osobních údajů a dodržování předpisů ke svým nejvyšším prioritám. Dokládají to výsledky výzkumu 2020 European Security Survey společnosti IDC.

V České republice navíc zájem o témata kybernetické bezpečnosti a o pořízení relevantních řešení skokově navýšily úspěšně realizované kybernetické útoky na nemocnice, průmyslové podniky nebo veřejné instituce. Ne vše se ale v tomto ohledu změnilo.

Finanční omezení a nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců představují hlavní překážky rozvoje a zvyšování úrovně kybernetické bezpečnosti v českých organizacích,“ dodává Mark Child, analytik společnosti IDC.

Pozitivní výsledky českého trhu bezpečnostních řešení vloni ovlivnily zejména silně rostoucí poptávka po službách a cyklická obnova zařízení. Rok 2020 podle aktuální predikce analytiků společnosti IDC nepřinese významné změny. Výdaje na bezpečnostní řešení se ukazují být odolné i vůči negativním důsledkům pandemie onemocnění COVID-19.

Mnoho podniků a veřejných institucí muselo ze dne na den a v masovém měřítku přejít na model vzdáleného výkonu práce. Urychlena byla také realizace rozpracovaných nebo pilotních digitalizačních projektů. Obě iniciativy se ale neobešly bez aplikace adekvátních bezpečnostních opatření. Šlo zejména o virtuální privátní sítě nebo o nástroje pro pokročilou autentizaci,“ vysvětluje Mark Child.

Hodnota českého trhu bezpečnostních řešení letos meziročně vzroste o 9,2 procenta. Analytici nepředpokládají výraznější ochlazení odbytu ani v následujících čtyřech letech.

Ve všech segmentech tuzemského trhu bezpečnostních řešení vloni analytici zaznamenali růst obratu. K výraznějšímu meziročnímu navýšení tržeb na zhruba desetiprocentní úrovni došlo v případě služeb a zařízení. Odbyt bezpečnostního softwaru se k růstovému trendu připojil skromnější hodnotou 2,3 procenta.

Podíl služeb na českém trhu bezpečnostních řešení neustále narůstá. Před šesti lety se pohyboval mírně nad hranicí 50 procent, vloni již překročil dvě třetiny. Do pěti let segment bezpečnostních služeb podle analytiků společnosti IDC překročí na kombinovaném trhu tříčtvrtinový podíl. Jejich poskytování se rovněž věnuje nadpoloviční většina největších hráčů tuzemské kybernetické bezpečnosti.

Český trh bezpečnostních řešení dle segmentů v letech 2018-2021 (miliony dolarů)

Segment

2018

2019

2020

2021

CAGR (%)

Zařízení

33,72

37,08

36,93

37,7

3,79

Software

88,35

90,35

92,74

94,05

2,11

Služby

228,52

251,22

283,89

324,62

12,41

Celkem

350,59

378,64

413,37

504,68

12,91

Zdroj: IDC, 2020. Pozn. Predikce let 2020 a 2021.

Trh bezpečnostních služeb tvoří dva tradiční pilíře, jimiž jsou integrační služby a podpora. Společně vloni vygenerovaly přes 140 milionů dolarů, téměř 38 procent z celkového obratu bezpečnostních řešení v České republice. Pokračující digitální transformace mimo jiné zvyšuje poptávku v relativně novém segmentu zabezpečení veřejných cloudových služeb. Meziročně v něm tuzemský obrat vloni vzrostl bezmála o pětinu. Díky nedostatku kvalifikovaných odborníků se také stále rozvíjí segment řízených bezpečnostních služeb.

Český trh bezpečnostního softwaru si v roce 2018 připsal 14,8procentní navýšení obratu. Vloni ale na předchozí výkony nenavázal a výrazně zpomalil. Do jisté míry se na ochlazení trhu podílí také rozvoj cloudového modelu, jenž část výdajů na softwarové bezpečnostní nástroje odklání do segmentu služeb. Podobně jako v případě bezpečnostních zařízení i výdaje na bezpečnostní software podléhají nákupním či investičním cyklům. Ty mají v praxi nejčastěji podobu nákupů víceletých licencí.

Na dohled stagnace se v softwarovém segmentu pohybovala například řešení pro zabezpečení koncových bodů, do nějž patří i stále populárnější kategorie EDR (Endpoint Detection and Response). Dvouciferný růst tržeb si naopak připsal subsegment nástrojů označovaných zkratkou SAIRO (Security Analytics, Intelligence, Response, Orchestration). Vloni šlo o nejrychleji rostoucí produktovou skupinu v rámci českého trhu bezpečnostního softwaru.

Tuzemský trh bezpečnostních zařízení již několik let těží z neutuchající poptávky po strojích kategorie UTM (Unified Threat Management). V poslední době výrazně vzrostla jejich dostupnost i pro středně velké podniky. Zvýšení zájmu analytici vloni zaznamenali také u zařízení typu IDP (Intrusion Detection and Prevention). Obě uvedené kategorie vloni překonaly desetiprocentní hranici meziročního růstu tržeb.

CS24

„Organizace upřednostňují nasazení univerzálních zařízení UTM, jejichž správa je příliš nezatěžuje,“ říká Petr Švagrovský, analytik společnosti IDC, a dodává: „Při tomto přístupu ale probíhá inspekce datových toků z více perspektiv a úměrně tomu rostou i nároky na výpočetní výkon. Některé organizace proto upřednostňují funkčně specializované produkty, jako jsou zařízení pro detekci a prevenci průniků nebo pro správu obsahu.“

Kombinovaný trh bezpečnostních řešení v tuzemsku obsluhuje několik desítek hráčů. Žádný z nich nemá vysloveně dominantní postavení a mnoho z nich působí hned v několika segmentech. Lídry kombinovaného trhu bezpečnostních řešení v České republice jsou firmy Eset, IBM a DXC. Hranici deseti milionů dolarů v tržbách za prodej bezpečnostních řešení vloni překonaly ještě společnosti Avast Software, Cisco, ICZ, Alef Nula a AutoCont. Většinu obratu největší hráči realizovali v segmentu služeb.

Byl pro vás článek přínosný?