Hlavní navigace

Zabezpečení DNSSEC – záruka, že internetová stránka není podvržena

12. 11. 2018

Sdílet

 Autor: TELE 3
Chcete bezpečně využívat internet a prohlížet internetové stránky?

Chcete bezpečně využívat internet a prohlížet internetové stránky? Záleží vám na kvalitním zabezpečení a nechcete se stát obětí podvodných stránek? Potom je na čase zjistit něco víc o zabezpečení DNSSEC, které vám dá záruku, že stránka, kterou využíváte, není podvržená.

Moderní doba přináší komfort v podobě využívání internetu a s ním spojených internetových stránek. Denně si prohlížíme množství internetových adres, využíváme služby, které dané stránky poskytují, a mnohdy ani jen netušíme, že se nemusí jednat skutečně o stránku, kterou jsme hledali, ale o její podvrh.

Může se tak stát, že vyplníte svoje osobní údaje či údaje platební v domnění, že jste na správném místě a následně zjistíte, že jste se stali obětí podvodu a vaše údaje byly zneužity. Dá se podvrhům internetových stránek nějak předejít?

Naštěstí ano a říká se tomu zabezpečení DNSSEC.

Jedná se o technologii, která využívá elektronický podpis k tomu, aby byl ověřený původ dat v záznamech DNS. V praxi to znamená, že technologie DNSSEC využívá pro vytvoření elektronického podpisu DNS záznamu kryptografii.

Účelem uvedeného zabezpečení je ověření získaných DNS záznamů a získání informací neboli důkazu, že nějaké doménové jméno nebo záznam neexistuje.

Toto zabezpečení najdete především u .CZ domén,  jejichž provozovatelem je zájmové sdružení CZ.NIC. Sdružení rovněž pracuje na rozšiřování zabezpečení DNSSEC. Díky tomuto zabezpečení se právě české domény těší popularitě, která je spojena s vysokou bezpečností stránek.

Pokud chcete mít vlastní doménu, tak kromě jejího originálního názvu je potřebné dbát i na to, aby byla důkladně zabezpečena. České a jiné domény můžete registrovat přes ověřené registrátory, mezi které patří také společnost TELE3.

Obsahem činnosti společnosti jsou i další služby, které můžete využít jako například kvalitní webhosting, serverhosting a také servisní činnost v oblasti telekomunikací.

Společnost TELE3 poskytuje kvalitní dedikované DNS servery, které jsou plně geograficky oddělené a rozmístněné na více TLD, a sice nejen TLD .CZ, ale také .EU a .US a DNS rozmístěné nejen v ČR, ale také v USA či v Německu. To znamená kvalitní rozložení v rámci ochrany proti útokům.

Záznamy DNS tak jde bez problémů editovat přes SSL webové rozhraní. Pro urychlení celkového ovládání si můžete vytvářet vlastní DNS profily. Společnost plně podporuje zabezpečení DNSSEC NSEC3, algoritmus 14 včetně záznamů IPv4, IPv6, protokolu DANE, TLSA, CAA, SSHFP.

Potěší také fakt, že provoz DNS serverů poskytuje společnost TELE3 zdarma.