Hlavní navigace

Zabezpečení přes GSM

11. 2. 2006

Sdílet

Komunikátor ATEUS-GuardGate

Elektrická zabezpečovací signalizace s napojením na pult centralizované ochrany je dnes samozřejmou součástí vybavení komerčních objektů. Stejně rychle si ale udělala místo i v soukromých objektech i bytech. Centrála EZS běžně komunikuje s pultem po
telefonní lince. Existuje i alternativa pro komunikaci přes GPRS síť GSM operátorů, využívající komunikátor ATEUS-GuardGate (k dispozici i v provedení pro přímé připojení do sítě LAN).
Propojení zabezpečovací ústředny v objektu s pultem centralizované ochrany je technicky i ekonomicky náročným řešením. Z technického hlediska to pro řadu firem znamená mít připojenou klasickou analogovou telefonní linku, přestože pro telefonování využívá sítě ISDN nebo VoIP. Finanční náročnost je potom dána zejména rostoucími paušálními platbami za telefonní linku i za jednotlivá spojení, ke kterým navíc dochází pouze jednou za 24 hodin.
Komunikátor GuardGate dokáže všechny popsané nevýhody eliminovat s využitím sítě GPRS operátorů GSM nebo pomocí stávajícího internetového připojení. Tento produkt nevyžaduje od uživatele žádné speciální vybavení. Připojuje se na výstup telefonní linky z centrály EZS. Instalaci musí provést autorizovaný technik. GuardGate je stejně jako každá centrála zabezpečen proti neoprávněné manipulaci a vniknutí. Proto je umístěn ve standardní kovové skříňce pro nástěnnou instalaci. Kromě poplachu v případě otevření nebo násilného vniknutí do skříně je proti poškození chráněna i anténa GSM.
Uvnitř skříně je kromě elektroniky komunikátoru umístěna i baterie záložního zdroje, jenž komunikátor využije v případě výpadku nebo přerušení napájení. Náhradní zdroj zajistí provoz komunikátoru nejméně 16 hodin od odpojení. Celý systém oživuje SIM karta s aktivovaným datovým provozem od zvoleného GSM operátora. Zde se objevuje jedna z nejsilnějších stránek komunikátoru: možnost volby operátora a velmi jednoduchá aktivace umožňuje EZS s komunikátorem GuardGate nasadit prakticky kdekoli.
Pro uživatele tak starosti končí aktivací karty a platbou paušálu. O aktivaci systému na straně PCO se stará bezpečnostní agentura, jejíž PCO klient využívá.
Kromě bezproblémového připojení v libovolné lokalitě má připojení přes GSM (GPRS) i další výhody. Přenos přes GSM je relativně bezpečný, takže v kombinaci s další záložní cestou, kterou může být i telefonní linka, lze u komerčních objektů zvýšit úroveň zabezpečení, vyžadovanou pojišťovnami. Pro firemní zákazníky i soukromé osoby znamená použití GSM výrazný finanční přínos. Pro bezpečnostní aplikace nabízí někteří GSM operátoři speciální tarif s nízkým paušálem (cca 160 Kč měsíčně). Datové přenosy jsou na rozdíl od telefonní linky a vytáčeného připojení zdarma, takže roční úspora nákladů v případě rodinného domku dosahuje oproti připo-
jení přes telefonní linku bezmála 5 000 korun. Navíc je komunikace se zabezpečovací agenturou zajištěna neustále, ne jako v případě telefonní linky jednou za 24 hodin.
Pro firemní uživatele je určena další možnost, kterou je komunikace s pultem centralizované ochrany přes datovou síť. GuardGate se připojuje do firemní sítě LAN, odkud komunikuje se serverem pultu centralizované ochrany přes internet. Zde jsou provozní náklady v podstatě nulové, a to i v případě, že je četnost spojení centrály EZS s pultem řádově vyšší.
V případě GuardGate s komunikací přes síť GSM i internet je rozhraní pro EZS zcela standardní a vyhoví v podstatě jakékoli centrály EZS, používané v České republice.
Pro uživatele tak zůstává jedinou starostí výběr bezpečnostní služby, která spolupracuje s PCO, vybaveným rozhraním pro tento typ komunikace.

Ateus GuardGate
+ spolupráce s jakoukoliv
centrálou EZS
- instalace jako součást EZS
(bez EZS není vhodné)

K testu zapůjčila firma:
2N Telekomunikace, www.2n.cz
Cena: 13 590 Kč (bez DPH)

Autor článku