Hlavní navigace

Zájem o externí úložiště už zase roste

25. 3. 2014

Sdílet

 Autor: © Andrea Danti - Fotolia.com
Globální prodej externích úložišť (ECB, External Controller-Based) ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku vzrostl meziročně o pět procent, a dosáhl tak výše 6,3 miliardy dolarů.

Jde o určitou satisfakci za výsledky předchozího kvartálu, které byly velmi slabé, uvádí Gartner.

 „Po hrozivém třetím čtvrtletí 2013 se trh vrátil k růstu – jednak díky uvolnění poněkud zadržovaných nákupů, jednak kvůli konci kalendářního roku, který je často ve znamení větších nákupů. Navzdory přetrvávající křehké ekonomice tak přidal velmi pěkných 5 %,“ říká Roger Cox, viceprezident výzkumu v Gartneru.

Dva dodavatelé z top 9 rostly rychleji než celý trh – jsou jimi EMC (+9 %) a Hewlett-Packard (dokonce +25 %). Pozitivní dynamiku hlásí ještě třetí NetApp a osmé Fujitsu. Naopak největší ztrátu je vidět u společností Dell a Oracle (shodně –14 %) a také u IBM (–8 %).

Analytici si to vysvětlují tím, že trh široce přijal platformy HP – 3PAR StoreServ a StoreOnce. EMC zase profitovalo ze svých nových řad úložných řešení VNX a Data Domain.

NetApp se naopak těší zvýšenému zájmu zákazníků například o řešení spojená s jeho operačním systémem Clustered Data ONTAP a také o další produkty, které podle Gartneru tvoří smysluplnou alternativu k produktům konkurence. A konečně Fujitsu se ve zvýšené míře etablovalo v regionu EMEA a také v domácím Japonsku.

Dell, IBM a Oracle naopak své podíly na trhu ztrácejí. Například i když u Dellu je vidět zájem podniků o jeho platformu Compellent (meziročně se jí prodalo více), nevyváží to podle Gartneru ztráty, které firma utrpěla u dalších svých externích úložných systémů. Navíc Dellu určitě nepomohly určité problémy, které se spojují s jeho nedávnou restrukturalizací.

Strategie IBM ohledně IP úložišť získala určitou pozornost zákazníků, ale ne tak velkou, aby přebila pokles prodejů technologií, na kterých spolupracuje s NetAppem. A i když systémy ZFS Storage Appliance od Oraclu jsou určitě zajímavým řešením, co se týče technologické perspektivy, výrobce zatím doplácí na nízké tržní pokrytí.

Co se týče celého roku, dodavatelé umístili na trh externí úložiště v hodnotě převyšující 22 miliard dolarů, což je meziročně o 1,4 % více. Jde o nejmenší nárůst od roku 2009.

Průměrná cena, za kterou se jednotlivé storage systémy prodávaly, přitom stoupla o pět procent (cena za jeden terabajt ale podle předpokladů poklesla), což nasvědčuje tomu, že zákazníci při svých nákupech volili konfigurace. 

 

Globální prodej externích úložišť

Podíl výrobců podle dosaženého obratu, 4. čtvrtletí 2013

EMC
36,0 %
IBM
14,3 %
NetApp
10,5 %
HP
9,6 %
Hitachi/HDS
8,8 %
Dell
5,4 %
Ostatní
15,5 %

Zdroj: Gartner, březen 2014