Hlavní navigace

Zájem o počítače Mac roste, čeká se nový rekord prodejů

3. 1. 2010

Sdílet

Analytici jsou přesvědčeni, že Apple za čtvrté čtvrtletí roku 2009 prodal rekordní množství 3,3 milionů počítačů Mac, což je meziroční nárůst o 31 %.

S touto předpovědí přišel analytik z Wall Street Brian Marshall, který pracuje pro společnost BroadPoint AmTech. Pokud jsou jeho propočty správné, překoná Apple rekord z třetího čtvrtletí letošního roku, který činil 3,05 milionů prodaných počítačů typu Mac a nárůst mezi čtvrtletími o 8,5 %.

Meziroční nárůst by byl ještě výraznější, neboť v posledním kvartálu roku 2008 se prodalo 2,3 milionů Maců. Tímto výsledkem by navíc Apple překonal průměrný nárůst prodejů v uplynulém čtvrtletí na tomto segmentu trhu, neboť podle informací Gartneru vzroste prodej počítačů za uplynulý rok v celosvětovém měřítku o 2,3 %. Navíc by také kromě prvního čtvrtletí roku 2003 zaznamenal Apple řadu 20 růstů z 21 čtvrtletí jdoucích po sobě.

Co se týká desktopových Maců, zde Marshal počítá s meziročním nárůstem prodejů o 19 % a mezičtvrtletním posunem o 10 %. Na začátku prosince již bylo oznámeno, že během října a listopadu se prodeje stolních počítačů iMac, Mac mini a Mac Pro zvýšily jen v USA o 74 % oproti předchozím dvěma měsícům. Apple také v říjnu představil nové 21,5“ a 27“ modely iMaců, které jsou k dispozici poprvé i se čtyřjádrovými procesory Intelu.

Apple oficiální čísla prodejů za čtvrtý kvartál plánuje sdělit v druhé polovině ledna při hovoru s finančními analytiky. Spekuluje se také, ze v druhé polovině ledna Apple představí svůj tablet, kterého by chtěl prodat jen za tento rok údajně až 10 milionů kusů. Detaily najdete v článku Apple má představit svůj tablet již tento měsíc.