Hlavní navigace

Zájem o spotřební a IT techniku roste, nedaří se fotozboží

5. 3. 2019

Sdílet

 Autor: Microsoft
Trh s technickým spotřebním zbožím zaznamenal v České republice ve čtvrtém čtvrtletí roku 2018 ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku nárůst o téměř 8 procent. Na pozitivním vývoji se podílely všechny sektory s výjimkou fota, které v meziročním srovnání čtvrtého kvartálu zaznamenalo pokles. Nejvíce rostoucími sektory byly telekomunikace a spotřební elektronika. Vyplývá to z průzkumu GfK TEMAX za Českou republiku za poslední čtvrtletí roku 2018.

V sektoru spotřební elektroniky pokračoval silný růst poptávky po televizorech a set-top-boxech v důsledku postupného přechodu na vysílání ve standardu DVB-T2. Dvouciferný meziroční nárůst tržeb zaznamenaly i přenosné Bluetooth reproduktory a bezdrátová sluchátka. Současně se zájem spotřebitelů více posouvá k prémiovým segmentům, s tím roste i průměrná cena prodaného zboží.

Došlo k silnému meziročnímu poklesu průměrné ceny televizorů s velkými úhlopříčkami.

Foto trh

Rostla poptávka po systémových kompaktech díky novým modelům s full-frame snímačem.  Naopak byl zaznamenán pokles prodejů zrcadlovek a kompaktů s pevným objektivem.

Velké domácí spotřebiče

Sektor velkých domácích spotřebičů zaznamenal nárůst napříč kategoriemi, ve čtvrtém kvartálu také díky dosud klesajícím varným deskám či vestavným troubám.

Největší dynamika se projevila u sušiček a pokračoval růst v sektoru chlazení. Negativní výsledky za poslední kvartál byly u odsavačů par.

Malé domácí spotřebiče

Malé domácí spotřebiče zaznamenaly solidní celkový růst sektoru. Mezi nejvíce rostoucí kategorie patřily kávovary, elektrické zubní kartáčky, elektrické hrnce a pánve a přístroje na úpravu vzduchu. U většiny kategorií roste průměrná cena, spotřebitelé jsou ochotni investovat do dražších produktů.

Ke kategoriím, které zaznamenaly negativní vývoj, patřila zejména kategorie přípravy jídla a dále například kulmy a žehličky na vlasy.

Informační technologie

V sektoru informačních technologií byl zaznamenán meziroční růst klíčové kategorie přenosných počítačů. Poptávka spotřebitelů se přesunula k technicky pokročilejším a dražším zařízením. Nadále pokračoval negativní vývoj tabletů. Stolní počítače zaznamenaly v posledním čtvrtletí dvouciferný pokles v hodnotě.

Telekomunikace

V telekomunikačním sektoru došlo k růstu váhy chytrých telefonů s větší uhlopříčkou displeje. Pozitivní vývoj byl zaznamenán u vývoje chytrých hodinek a fitness náramků. Dále pokračoval pokles poptávky po klasických mobilních telefonech.

Kancelářská technika

Meziroční nárůst prodané hodnoty zaznamenal v posledním čtvrtletí 2018 segment jak basic, tak i pokročilých (advanced) laserových multifunkcí. Naopak negativní trend byl zaznamenán v segmentu inkoustového a laserového tisku samostatných tiskáren, u nichž objem a hodnota prodejů meziročně klesly.