Hlavní navigace

Zájem o tablety s Windows 8 opadá, ukázal průzkum

1. 12. 2011

Sdílet

Podle studie společnosti Forrester Research počet uživatelů, kteří by nyní měli zájem o tablety s operačním systémem Windows 8, prudce poklesl.

„Microsoft přijde se svým nejnovějším operačním systémem na trh příliš pozdě. Bude o hodně zaostávat za hlavními konkurenty, jako jsou Google či Apple, kterým se podařilo přizpůsobit své operační systémy pro rychle se měnící trh s tablety,“ píše na oficiálním blogu JP Gownder, ředitel výzkumu společnosti Forrester.

V prvním čtvrtletí letošního roku toužilo po tabletu s Windows 8 asi 46 % všech amerických spotřebitelů. Ve třetím čtvrtletí však zájem poklesl na 25 %. Microsoft sice pro Windows 8 stále nestanovil oficiální datum vydání, čelní představitelé Intelu však očekávají, že se tak stane někdy v druhé polovině příštího roku. Do té doby může zájem o Windows 8 na tabletech opadnout ještě více.

Windows 8 si budou rozumět jak s procesory x86, tak i čipy postavené na architektuře ARM, které se používají ve většině současných tabletů. Uvolněním další verze se Windows připojí k systémům iOS a Android, dvěma největším hráčům na trhu s tablety. Podle Forresteru je pravděpodobné, že Windows 8 získají svůj tržní podíl hlavně na úkor Androidu, kterému se v konkurenčním boji s iOS od Applu příliš nedaří. Stejně tak se ale nedá očekávat, že Windows 8 budou proti iOS nějak výrazně úspěšnější.

iPady jsou mnoha podniky považovány za ideální alternativu k desktopům, zatímco tablety s Androidem se takovou důvěrou pochlubit nemohou. Také Microsoft bude muset nabídnout jedinečný zážitek, pokud to s Windows 8 na tabletech myslí smrtelně vážně. Inspirovat by se podle Forresteru mohl inspirovat třeba u Amazonu a jeho tabletu Kindle Fire, který spoléhá spíše na obsah a služby než na rychlost.