Hlavní navigace

Zájem o Ubuntu klesá, na vině je rozhraní Unity

28. 11. 2011

Sdílet

 Autor:
Podle statistik webu DistroWatch v poslední době výrazně stoupá popularita linuxové distribuce Mint a to zejména na úkor takových distribucí, jako je Ubuntu.

Známý web DistroWatch konkrétně ukazuje ostrý propad popularity Ubuntu, které se minulý měsíc propadlo z druhého místa, kde bylo dlouhé roky, až na aktuálně čtvrtou pozici. Předběhly jej distribuce Fedora, openSUSE a největší hvězdou se stává Mint.

Pokles je překvapivý i proto, že společnost Canonical vydala 13. října, tedy v období jež je zahrnuto v měření, dlouho očekávanou verzi Ubuntu 11.10 (více viz článek Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot mění softwarovou výbavu), ale ani to jí nepomohlo ve zvýšení popularity.

Samozřejmě statistiky z DistroWatch je potřeba brát spíše orientačně než definitivně, nicméně určitý trend se v nich odráží a komentátoři se kladou otázku, co za poklesem Ubuntu stojí. Podle některých je za tím právě změna glorifikovaného rozhraní Unity, která od verze 11.04 nahradilo Gnome/KDE.

Unity má být navrženo tak, aby bylo snazší na ovládání i pro nezkušené uživatele, což se ale nelíbí některým lidem z dosavadní uživatelské základny. Naopak Mint svým vzhledem silně připomíná dřívější verze Ubuntu, nabízí stejné rozhraní Gnome a navíc přidává ve výchozím nastavení i některé další prvky, jako Adobe Flash či videokodek H.264.

Zdá se tedy, že orientace na méně zkušené uživatele nezabrala, protože ti Ubuntu nepřibývají tak, jak ubývají ti zkušení. Canonical ovšem má s Ubuntu velké plány a chce tento svůj „operační systém pro lidi“ (jak jej označuje) portovat na tablety, smartphony a také na internetové televize jakožto open source alternativu k zavedeným OS.