Hlavní navigace

Zajímavé novinky ze světa otevřeného kódu

20. 4. 2013

Sdílet

 Autor: © kentoh - Fotolia.com
Výhodou projektů s otevřeným zdrojovým kódem je, že na ně stačí jeden programátor a jedno připojení k internetu a lze se dát do tvoření.

Často nedojde na uvolnění finální verze, ale může stačit málo a svět si alespoň povšimne nového směru technologické evoluce. Podívejme se na několik projektů open source, které stojí za pozornost.

ProjectLibre je software pro řízení projektů, který emuluje Microsoft Project a snaží se doplnit funkčnost LibreOffice. Udržuje seznam úloh a monitoruje jejich plnění.

OpenBravo POS je populární řešení pro správu prostředků firem, čili ERP. Nová verze dnes zahrnuje Point of sales sloužící jako pokladna v obchodech a restauracích.

Impress.JS je otevřená verze komerčního produktu Prezi, který se snaží vytvářet prezentace kreativnějším způsobem než je tradiční přístup PowerPointu a jeho klonů. Namísto přechodů mezi obdélníkovými kartami pracuje s jednou velkou plochou, na které pomocí zvětšování, otáčení a dalších 3D efektů dokáže zvýrazňovat aktuální informace.

Reveal.JS je další skvělý prezentační systém postavený na HTML, který mezi daty a animacemi přechází třírozměrným způsobem. Prezentace nemusí být lineární sledující jedno pořadí snímků a lze průběžně volit, do jakých detailů prezentovat obsah podle dané skupiny posluchačů.

Diaspora se snaží nabídnout alternativu k současným sociálním sítím, především Facebooku, ale s tím drobným rozdílem, že uživatel má svá data pod kontrolou. Vývoj neprobíhá zrovna žádoucím tempem, ale práce pokračují.

D3.js je kolekce javascriptových knihoven pro vizualizaci dat jdoucí daleko za staré a nudné grafy a tabulky ve stylu Excelu.

CodeMirror je pokus o programovací prostředí provozovatelné výhradně v prohlížeči s podporou desítek populárních programovacích jazyků. S dalším šířením tabletů a cloudů je pravděpodobná budoucnost většiny vývojářské práce.

GeoServer je databáze optimalizovaná pro geografická data, která dokáže ověřovat a sdílet se všemi důležitými zdroji geografických dat prostřednictvím otevřených formátů.

Less CSS je projekt snažící se o změnu statického používání kaskádových šablon (CSS), s písmy, barvami a dalšími vzhledovými parametry pracuje pomocí funkcí, procedur a proměnných.

TeXnic je na funkce bohaté, ale pro používání jednoduché integrované prostředí pro vytváření dokumentů formátů laTeX na platformě Windows.

Linux MultiMedia Studio (LMMS) je mixer, který umožňuje pracovat s vícestopou hudbou, míchat rytmy, efekty a experimentovat s hudbou.