Hlavní navigace

Zaměstnancům Sony i jejich rodinám vyhrožují hackeři

8. 12. 2014

Sdílet

 Autor: © chanpipat - Fotolia.com
Kybernetický útok proti společnosti Sony Pictures vstoupil do nové fáze, když zaměstnanci této firmy obdrželi v pátek od hackerů zprávy s výhružkami jim a jejich rodinám.

Ve zprávě odeslané hacekery, o níž informoval portál Variety stojí, že „v nebezpečí jsou samotní zaměstnanci i jejich rodiny“.

Počítačové sítě Sony byly napadeny na konci listopadu a hackeři při útoku ukradli velké množství dat včetně doposud nevydaných filmů, jež se následně objevily na internetu. I když útoky podobného rozsahu byly provedeny v uplynulých letech i v jiných částech světa, výhružky zaměstnancům jsou značně neobvyklé.

Zpráva, kterou poslali hackeři z hnutí s názvem Strážci míru, je napsána nepříliš dobrou angličtinou. „Odstranění Sony Pictures z povrchu zemského je pro naši skupinu, která patří do větší mezinárodní organizace, snadným úkolem. A to, co jsme provedli doposud, je jen malou součástí našeho dalšího plánu,“ píšou hackeři. Následně se útočníci v textu obracejí k zaměstnancům Sony.

„V mnoha částech světa se stanou věci, které byste si dříve neuměli představit. […] Pošlete své jméno na níže uvedenou e-mailovou adresu a vyjádřete tak svůj nesouhlas s falešností této společnosti. Pokud tak neučiníte, nejen vy, ale i vaše rodiny budou v nebezpečí,“ stojí dále ve zprávě, jejíž autenticitu nebylo zatím možné potvrdit. Mluvčí Sony se zatím k výhružkám nevyjádřil.  E-mailová adresa, která měla být na „šéfa Strážců míru“ je však neaktivní - zaslaný e-mail se z ní vrátí s chybovou zprávou.

Jak ráno uvedl portál BBC, během noci na pondělí byl napaden kybernetickým útokem PlayStation Store, který je tak v současné době nedostupný. Společnost Sony Entertainment Network v tweetu uvedla, že si je problému vědoma a pracuje na obnově sítě.

„Děkujeme za trpělivost při prošetřování celé věci,“ stojí v Tweetu Sony. Útok na PlayStation store přichází jen několik dnů poté, co herní konzole Sony oslavila své dvacáté narozeniny.

K útoku se přihlásili hackeři ze skupiny „Lizard Squad“, kteří stojí podle všeho také za útokem typu DDoS, jenž byl minulý týden podniknut proti herní síti Xboxu od Microsoftu. Ta byla v důsledku útoku nedostupná po dobu více než jednoho dne. Podle vyjádření Lizard Squad z minulého týdne byl útok na síť Microsoftu pouze „malou ochutnávkou“ toho, co má přijít před Vánocemi.

Není zatím jasné, zda a jak souvisí útok Lizard Squad s útokem Strážců míru. Kybernetické útoky proti Sony v této chvíli vyšetřuje FBI spolu s nezávislou bezpečnostní agenturou FireEye.