Hlavní navigace

Západní Evropa zažívá boom open source softwaru

23. 10. 2009

Sdílet

I když to může vypadat paradoxně, v bohatších zemích Evropy začíná platit heslo, že budoucnost patří svobodnému softwaru s otevřenými kódy a otevřeným standardům. Příkladem jsou takové státy, jako je Francie, Belgie nebo Holandsko.

Belgičané se stále častěji při výběru mezi OpenOffice a Microsoft Office rozhodují pro bezplatný open source balíček a řada organizací i orgánů státní správy již ve velkém migrovala právě na toto řešení. Antverpský přístav začal v letošním roce s migrací 1 300 svých stolních počítačů na OpenOffice a s dokončením tohoto kroku se počítá v září 2010. Tamější IT oddělení se rozhodlo pro používání otevřeného formátu ODF nejen pro interní účely, ale i pro komunikaci se třetími stranami. Přechod si sice vyžádal hodně času, ale výsledek má své výhody, jak potvrzuje IT manažer Ludo Nauws pro web unixmen.com, který tvrdí, že je nyní vhodný čas přejít na OpenOffice, neboť alternativa, kterou poskytuje společnost Microsoft (Office 2007 a operační systémy Windows Vista či Windows 7), by vyžadovala každého zaměstnance školit dva dny, aby si zvykl na nové ovládání. Při přechodu na OpenOffice stačí jen půldenní školení, neboť rozdíly mezi nimi a Office 2003, které se v antverpském přístavu přístavu používali dosud, jsou z hlediska ovládání mnohem menší. Zdá se proto, že společnost si výraznou změnou vzhledu, ovládání a jiných prvků u svého softwaru u některých organizací příliš nepolepšila.

Dalším příkladem je správa města Schoten, které během léta přemigrovala na OpenOffice, i když používání formátu ODF zatím odložila. Město ovšem vytvořilo místní komunitu používající OpenOffice, které je složena z IT profesionálů, místních firem, škol a organizací, které pořádají workshopy a komunita také veřejně poskytuje videa, jak používat textové editor Writer. Také provincie Limburg, které po několika neúspěšných začátcích s konvertováním maker do OpenOffice nedávno našla poskytovatele IT služeb, se kterým tento problém řeší. Také agentura OVAM, zaobírající se odpady a ekologií, už začala před několika lety podporovat formát ODF a nyní jen čeká na rozhodnutí ministra životního prostředí ohledně přesunu 400 stolních na OpenOffice.

O tom, že open source je momentálně hitem, je možné se přesvědčit i na příkladu holandské policie. Společnost Red Hat před pár dny oznámila, že si zvolila operační systémy Red hat Enterprise Linux 5 (RHEL 5) a Red Hat Network (RHN) Satellite server pro správu svých serverů. Policie přešla čistě na open source řešení z důvodu rychlosti a přizpůsobitelnosti a pořídila 500 licencí RHEL 5 a dvě RNH Satellite Server.

Na nárůst oblíbenosti open source poukazuje i nedávno zveřejněný průzkum trhu, realizovaný ve Francii společností Markness International, kde podle výsledků až 96 % veřejného sektoru používá open source software. Většinu z něj tvoří systémy pro správu databází a systémy pro správu obsahu (CMS). Nejčastěji používané aplikace jsou přitom open source řešení pro běh databází a webových stránek, následované programy pro IT administraci.

Zdroj: IT News.sk