Hlavní navigace

Zařízení pro UTM – výkonní univerzálové se širokým záběrem

12. 1. 2013

Sdílet

 Autor: © higyou - Fotolia.com
Všestranné zabezpečení firemní sítě prostřednictvím sjednocené správy hrozeb (UTM) představuje zejména pro střední firmy ekonomickou a zároveň výkonnou alternativu. Hardware typu vše v jednom lze snadno instalovat a konfigurovat; jednoduché bývají i následná správa a administrace.

Na rozdíl od softwarových řešení jsou zařízení pro UTM (Unified Threat Management) nabízena jako kompletní hardwarové řešení s výkonem a vybavením odpovídajícím všem (nebo téměř všem) potřebám firem z hlediska bezpečnosti výpočetního prostředí.

Většina výrobců v současnosti do základní ceny zahrnuje firewall, ochranu před průniky IPS a virtuální privátní síť VPN, avšak další funkcionalitu pro sjednocenou správu hrozeb je potřeba dokoupit formou příslušné licence. Zpravidla jde o licence pro neomezený počet uživatelů, jejich konkrétní počty limituje dodávaný hardware. Podobně jako u softwarových bezpečnostních produktů je nutné počítat s tím, že licence se obvykle vždy po roce obnovují.

Specifickým případem je zajištění vysoké dostupnosti – někteří výrobci dovolují provozovat dvě zařízení v redundantním režimu aktivní/pasivní bez nutnosti nákupu licencí pro obě zařízení. Dá se tak ušetřit část nákladů.

Pestrá nabídka
Do dnešního srovnání jsme vybrali třináct zařízení, která podle svých dodavatelů vyhoví jedinému kritériu – jsou vhodná pro české firmy s 50 až 500 uživateli. Z cenového i funkčního hlediska jde o velmi pestrou nabídku firem Barracuda, Cisco, Cyberoam, Fortinet, Check Point, Juniper, Kerio Technologies, TNS, McAfee, NetGear, SonicWALL, Sophos (dříve Astaro), WatchGuard a ZyXel.

Většina modelů je navíc jen jedním zástupcem širšího portfolia jednotlivých výrobců, kteří nabízejí celou škálu produktů v různě výkonných variantách a pro firmy rozličných velikostí, od těch nejmenších až po velké podniky a rozsáhlé sítě. Je potěšitelné, že mezi nabízenými modely se neztrácejí ani zařízení od firem s českými kořeny.

Všechny modely až na výjimky disponují základními funkcemi – firewallem, VPN se SSL i IPSec, antivirovým, antispywarovým a antispamovým softwarem, nástroji IPS a IDS pro detekci a obranu před záškodnickými průniky, webovým a aplikačním filtrem a ochranou komunikace přes instantní messengery a P2P. Propustnost se u firewallu pohybuje v širokém rozpětí od 350 Mb/s po 3 Gb/s, podobně široké rozpětí najdeme i u propustnosti nástrojů pro IPS a u VPN.

Každé zařízení je vybaveno minimálně čtyřmi síťovými porty, přičemž vždy alespoň dva jsou určeny pro gigabitový Ethernet. Přeborníkem v tomto směru je Kerio Control Box 3110, které v základním provedení nabízí hned osm gigabitových portů. Vůbec nejvíc (deset) portů najdeme u Fortinetu Fortigate 80C, osm z nich je ovšem určeno pouze pro Fast Ethernet.

Velká většina systémů je schopná pracovat v režimu vysoké dostupnosti; tam, kde tomu tak není, bývá možné přikoupit tuto volbu za příplatek. Naproti tomu u podpory 3G a Wimaxu přes USB port už nejsou údaje tak jednoznačné, i když alespoň jedním USB portem jsou vybaveny všechny modely.
U zhruba poloviny bez ohledu na cenu modelů najdeme i možnost virtualizace jejich provozu. Naproti tomu vybavení nástroji pro forenzní analýzu nebo korelaci událostí se stavem sítě či činností uživatelů je spíše slabší. Ani tady cena nerozhoduje.

Byl pro vás článek přínosný?