Hlavní navigace

Zařízení s Androidem jsou nebezpečná, varuje průzkum

27. 3. 2017

Sdílet

 Autor: © Pavel Ignatov - Fotolia.com
Skoro tři čtvrtiny zařízení s Androidem obsahuje bezpečnostní aktualizace zastaralé až dva měsíce. Uživatelé se tak vystavují riziku, že jejich mobily či tablety mohou být napadené.

Se statistikou přišla společnost Skycure, specializující se právě na bezpečnost mobilních zařízení.

Obecně lze říci, že množství útoků na mobilní zařízení roste a podstatný díl na tom mají i samotní uživatelé, kteří dostatečně nedbají na jejich bezpečnost. Podle Skycure není v 71 % zařízení s Androidem nainstalován aktuální bezpečnostní patch. A právě tato zařízení jsou nejčastěji mezi napadenými.

Průzkum tak potvrzuje nedávno zveřejněnou zprávu Googlu, podle které na zhruba polovině zařízení s Androidem neproběhla aktualizace s potřebným bezpečnostním patchem už přinejmenším rok.

Mnozí uživatelé argumentují, že systémové aktualizace snižují výkon jejich zařízení, a proto se jim vyhýbají. Odborníci však kontrují tím, že takové uvažování je nesmyslné, jelikož škodlivý software, kterému takovým konáním uvolňujeme cestu, ve finále výkon snižuje mnohem víc.

„Všichni se můžeme chovat ještě zodpovědněji, pokud jde o zabezpečení našich telefonů – výrobci, operátoři i uživatelé,“ říká Varun Kohli, marketingový specialista Skycure. Podle něj je však problémem i to, že mnozí uživatelé o aktualizacích vůbec neví nebo zkrátka mají zastaralý telefon, který je nepodporuje.

Cloud22

„Důrazně však doporučujeme záplatovat každé zařízení s Androidem co nejdřív to jde, protože každý patch je vyvinutý k předcházení nově objeveným hrozbám.“

Mimochodem, ukázalo se například, že s ohledem mobilních hrozeb je nejrizikovějším městem v USA Boston, kde množství útoků na mobilní zařízení v posledním kvartále loňského roku vzrostlo o 960 %. Mezi nejbezpečnější z velkých měst patří naopak San Francisco.