Hlavní navigace

Zásadní nové funkce ve Windows Serveru 2012 R2

 Autor: © Microsoft
Serverové Windows 2012 R2 přinášejí nové verze ukládání, sítí, vzdáleného přístupu, BYOD a moderní správu.
zap 7. 7. 2013

Sdílet

Nová verze R2 vylepšuje dosavadní funkce Windows Serveru 2012, ale přináší i řadu úplně nových, posílen byl především úložný systém. Zde je malý přehled.

Pracovní složky jsou vlastně variantou DropBoxu na korporátních serverech. Po nainstalování této role uživatel získává službu bezpečné replikace souborů, i když zatím pouze pro klienty s Windows 8.1. Podpora Windows 7 a iPadů je připravována, platforma Android si bude muset počkat ještě déle. Stejně jako DropBox, Pracovní složky udrží kopie souborů na straně serveru i klienta a synchronizace proběhne v okamžiku připojení klienta.

Konfigurace požadovaného stavu usnadňuje konfiguraci většího množství serverů. Nyní je možné pomocí příkazové řádky monitorovat a instalovat role, díky novým příkazům v PowerShellu 4.0.

Stupňované úložiště (Storage Tiering) bude zřejmě nejvítanější novou funkcí, kterou možná někdo zná pod názvem hierarchické úložiště. Soubory či dokonce jen části souborů jsou posuzovány podle počtu žádostí o ně a podle nároků jsou ukládaný do různých částí úložného systému, například ty nejžádanějších části souborů na SSD, zatímco zbytek na pomalejší klasické pevné disky.

Upravit chování souborů lze opět pomocí PowerShellu. Držení v paměti (Storage Pinning) je funkce hierarchického úložiště, která například umožňuje vyžadovat udržení souborů na nejrychlejším úložišti. V opačném případě mohou být po určitém období bez aktivity data vrácena na pomalejší úložiště.

Mezipaměť se zpětným zápisem (Write Back Cache) by měla odlehčit přetíženému souborovému systému vyhrazením části rychlých SSD pro vyrovnávací paměť.

Deduplikace běžících VM odstraňuje slabinu původní verze Serveru 2012, který nedokázal deduplikovat běžící virtuální stroje. Nové řešení ovšem funguje pouze pro VDI na SMB 3.0, vedlejším přínosem by ale mělo být výrazné zrychlení startování virtuálních desktopů.

Paralelní nové sestavení podle Microsoftu o řád zrychlí obnovení úložiště po selhání jednoho z disků díky paralelizaci operací, například k sestavení 3TB disku zabere méně než hodinu.

Připojení k firemní síti (Workplace Join) řeší současnou potřebu korporací připojovat mobilní zařízení do svého síťového prostředí. K aktualizované aplikační proxy přidává možnost registrovat mobilní zařízení do Active Directory a přes získaný certifikát obdržet přístup s jednotným a jediným zadáním přihlašovacích údajů.

Víceklientská brána VPN výrazně zjednoduší architekturu připojení ke komplexnějších struktuře externích sítí, dříve bylo potřeba více separátních bran, nyní jediná linka VPN umožňuje propojit klientovu síť s řadou externích sítí.