Hlavní navigace

Zásadní přelom? Microsoft uvolnil zdrojové kódy ovladačů pro Linux

Podle některých hlasů včera nastal historický přelom, neboť Microsoft, který byl vždy spojován s proprietárním softwarem, uvolnil zdrojové kódy tří ovladačů pro Linux. Co za tímto tahem stojí?
Martin Noska 21. 7. 2009

Sdílet

Konkrétně společnost Microsoft na O`Reilly OSCON open source konferenci oznámila, že uvolňuje zdrojové kódy tří ovladačů pro Linux, jež budou nyní dostupné pod licencí GPLv2. Celkově se jedná asi o 22 000 řádků kódu a jedná se o ovladače pro podporu virtualizace v Linuxu. Tyto ovladače po přidání do linuxového kernelu umožní řadě distribucí tohoto operačního systému pracovat pod virtualizační technologií Hyper-V, kterou Microsoft nabízí.

Přes počáteční překvapení linuxového světa jde tedy v prvé řadě o tah, který má pomoci Microsoftu samotnému, neboť někteří zákazníci si údajně stěžovali na nemožnost provozovat pod Hyper-V právě Linux. Zástupci Microsoftu také dodávají, že tento krok má podpořit rozvoj open source ve Windows a umožnit dodavatelům virtualizačních řešení nabízet konzistentní sadu nástrojů, která bude podporovat smíšené virtualizované prostředí. Nejedná se tedy o altruismus, ale spíše o snahu Microsoftu posílit tímto způsobem svoji pozici na trhu virtualizačních řešení, kde mu tvrdě konkuruje společnost VMware.

Ovladače od Microsoftu se stanou součástí „stabilního vydání“ linuxového jádra od verze 2.6.30.1 a každý bude mít možnost se na tyto kódy podívat. Výraz „stabilní vydání“ se však nepoužívá pro finální produkt, ale pro build, který je k dispozici ve fázi, jež se nachází mezi vydáním hlavních vydání jádra. První hlavní vydání linuxového kernelu, které má obsahovat kódy Microsoftu bude 2.6.32 a mělo by být dostupné letos v prosinci.

Sam Ramji, který provozuje open source softwarovou laboratoř pro Microsoft označil uvolnění ovladačů pro linuxové jádro za největší krok v této oblasti, který Microsoft zatím udělal. Jedná se podle něj o důležitou a strategickou technologii a tyto kódy mohou být díly licenci GPLv2 využity jak ve veřejných, tak v komerčních distribucích Linuxu bez nutnosti vztahu s tímto výrobce, což má pomoci vývoji takovým distribucím jako je Ubuntu pronikat do podnikového prostředí. Greg Kroah-Hartman, který je vedoucím vývoje linuxových ovladačů a spolupracuje s Novelem, označil prohlášení Microsoftu za významný milník pro Linux a mj. chápe jeho čin jako veřejné potvrzení smyslu vývoje pod licencí GPLv2.

Pro samotný Microsoft se pak jedná o významnou změnu, která je důsledkem vývoje v posledních letech. Ještě v roce 2001 totiž označoval Steve Balmer Linux za nádor a tento operační systém a další open source software prý porušuje nejméně 235 z patentů, jejichž držitelem je právě Microsoft. V roce 2006 však začal Microsoft spolupracovat s Novelem na vývoji softwaru pro interoperabilitu aplikací pod Linuxem a Windows a v minulém roce pak Microsoft uvolnil první zdrojové kódy pro PHP komunitu a stal se jedním ze tří platinových sponzorů nadace Apache. Postoj nepřátelství tak nahrazuje snaha o spolupráci a hlubší interoperabilitu, která je daná mj. rostoucím počtem uživatelů se smíšenými prostředími.