Hlavní navigace

Zastaralý IE6 je stále populární, firmy se ho drží zuby nehty

28. 4. 2010

Sdílet

Navzdory nejrůznějším iniciativám je internetový prohlížeč Internet Explorer 6 stále pevnou součástí softwarového vybavení některých společností.

Se zajímavými údaji přišla americká společnost Chitika, která spravuje internetovou síť s reklamami vyznačující se více než dvěma miliardami impresí měsíčně. Vypracovala vlastní studii, ve které posuzuje podíl předních webových prohlížečů v průběhu 24 hodin.

Velkého úspěchu dosáhl stařičký Internet Explorer 6, jehož služeb lidé nejvíce využívají v dopoledních hodinách, kdy disponuje 13% tržním podílem. Podle Chitiky jde o jasný důkaz toho, že se IE6 stále těší popularitě u velkého množství firem. Hranice 13 % totiž IE6 dosahuje až do druhé hodiny odpolední. Poté klesne podíl až na polovinu, asi 6 %. Tento rozdíl navíc platí i mezi využitím IE6 ve všedních dnech a o víkendu.

V odpoledních hodinách a o víkendu padá podíl IE6 na úkor konkurenčních prohlížečů Chrome, Firefox a Safari, resp. poslední osmé verze Internetu Explorer od Microsoftu. „Skoro to tak vypadá, že uživatelé doma používají modernější nástroje, než ve svém zaměstnání,“ říká Alden DoRosario, technický ředitel Chitiky. Lidé se tak v domácnosti chovají mnohem bezpečněji.

Prohlížeč Internet Explorer 6 se na trh dostal společně s  operačním systémem Windows XP v roce 2001 a i přes své stáří je stále hojně používán. Tato situace se nejvíce nezamlouvá webovým vývojářům. Část z nich se proto koncem února letošního roku rozhodla uspořádat symbolický pohřeb tohoto prohlížeče. Podporu jim vyjádřil i samotný Microsoft, který by byl radši, kdyby se uživatelé přesunuli k některé z novějších verzí.

Microsoft v současné době také pracuje na vývoji deváté verze IE, u které sází především na technologii HTML5 a rychlejší engine JavaScript „Chakra“.  Microsoft se u IE9 zatím prezentoval pouze tzv. Platform Preview, které je možné spustit na OS Vista SP2 a samozřejmě i pod Windows 7. Podnikoví i běžní uživatelé používající stále Windows XP však mají smůlu. Microsoft totiž pro IE9 s jejich podporou nepočítá.