Hlavní navigace

Zastavte automatické přehrávání videa ve formátu HTML5

10. 11. 2016

Sdílet

 Autor: PCWorld.com
Možná jste někdy už bojovali s videi ve formátu Flash, jenže nyní přichází další výzva!

Uživatelé si dost stěžují na automaticky přehrávaná videa na internetových stránkách (jen si to představte!). A netýká se to třeba jen internetového prohlížeče Google Chrome, ale i ostatních. V tomto článku se proto pokusíme nastínit, co se dá s automaticky přehrávanými videi dělat, pokud vás přespříliš obtěžují.

V této souvislosti je třeba zmínit, že naprostá většina současných internetových prohlížečů v sobě obsahuje integrovanou funkci pro blokování videí ve formátu Adobe Flash. Na jednu stranu je to sice hezké, nicméně je to k ničemu, protože řada webů v současnosti používá pro zobrazování reklam, videí a dalšího obsahu technologii HTML5. Přehrávání tohoto typu obsahu se pak logicky spustí nezávisle na nastavení technologie Flash. Nejčastěji se takový obsah spouští po načtení obsahu internetové stránky.

Chrome

Pokud používáte internetový prohlížeč Google Chrome, pak si stáhněte a nainstalujte příznačně nazvané rozšíření Disable HTML5 Autoplay. Po povolení tohoto rozšíření se sice video načte, ale nebude se přehrávat, takže si můžete sami vybrat, zda si je chcete prohlédnout či nikoliv.

Firefox

Ve Firefoxu žádné zásuvné moduly pro blokování automaticky přehrávaných videí nejsou, protože tuto funkci můžete zakázat přímo v nastavení internetového prohlížeče. Postup je následující:

Firefox již má vše potřebné pro blokování automaticky přehrávaných videí v sobě integrováno

1. Zadejte do panelu Adresa řetězec about:config a potvrďte varování o vstupu jen na vlastní nebezpečí stiskem tlačítka Beru to na vědomí!.

2. Vyhledejte řetězec media.autoplay a poklepejte na něj – tím jej přepnete do stavu off.

Opera

V případě internetového prohlížeče Opera je situace velmi jednoduchá – stačí totiž stáhnout stejné rozšíření Disable HTML5 Autoplay, o němž jsme již hovořili výše u internetového prohlížeče Google Chrome. Stáhněte si proto zmiňované rozšíření a máte vystaráno!

soutez_casestudy

Opera a Chrome mají k dispozici rozšíření, které zabraňuje automatickému spouštění videí

Microsoft Edge, Internet Explorer a Safari

Jak Microsoft, tak Apple jsou na tom v tomto ohledu velmi bídně: Ani Edge, ani Internet Explorer a ani Safari nedokážou zabránit automatickému spouštění videí ve formátu HTML5. Nezapomeňte proto na tuto skutečnost, až se budete rozhodovat, který internetový prohlížeč budete chtít používat.

Byl pro vás článek přínosný?