Hlavní navigace

Zátěžový test: Kolik toho vydrží iPad od Applu?

6. 4. 2010

Sdílet

Testů iPadu, co se týká jeho hardwarové a softwarové výbavy, bylo uskutečněno již hodně. Naši američtí kolegové se proto zaměřili na to, co tento nový tablet od Applu vydrží z hlediska zacházení.

Pokud plánujete koupi iPadu, nezapomeňte si spolu s ním pořídit i ochranné pouzdro, protože ve srovnání s iPhonem je ho mnohem snazší poškodit – to je primární závěr ze zátěžových (crash) testů jednoho z prvních iPadů uvedených na trh. V testech odolnosti totiž začal prokazovat známky poškození už po několika simulovaných pádech na podlahu s kobercem. Samotná dotyková vrstva obrazovky je poměrně odolná, ale na displeji se začaly objevovat pruhy s vadnými pixely už po třech či čtyřech pádech z výšky, v jaké jej člověk drží při sezení. Tato skutečnost je velmi nemilá, zvlášť pokud má jít o zařízení, které by měly používat i děti, kterým předměty často padají na zem.

Také voda nedělá iPadu příliš dobře, neboť po namočení vodou či kávou přestal přístroj ihned fungovat, i když jeho konektor byl zakrytý. Tekutina pronikla konektorem pro sluchátka a během chvíle přestal reagovat displej a zařízení bylo nepoužitelné.

Naopak z jiných hledisek je iPad poměrně odolný. Například sklo na přední straně je prakticky nepoškrabatelné, i při intenzivním otírání. I při škrabání hřebíkem se našim americkým kolegům nepodařilo zanechat na ochranné vrstvě žádné poškození, takže nebude potřeba používat ochranné fólie. Sklu uškodily až pády na beton, ale k prasknutí došlo jen při přímém pádu čelní strany iPadu na chodník. Naopak zadní strana přístroje je doslova magnetem na škrábance a například klíče ji dokáží velmi výrazně poškodit, takže i při přenosu v tašce spolu s jinými předměty je potřeba chránit tento tablet v pouzdru.

Naopak příjemným zjištěním bylo, že pokud si na iPad sedne člověk s průměrnou váhou, přežije to tento přístroj bez jakékoliv úhony, jen toto sezení není příliš komfortní.

Celková menší odolnost ve srovnání s iPhonem je poměrně logická, neboť velký displej je vždy více náchylný na poškození. Ovšem lepší ochrana proti vniknutí tekutin by přístroji opravdu neuškodila a použití zdířek, které jsou zevnitř zaslepené, by mohlo ochránit mnoho iPadů před nechtěným smočením, které může nastat např. pouhým převržením hrnečku na stole.