Hlavní navigace

Zběsilé tempo zavádění generativní AI nezmírní ani letos

8. 1. 2024

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Organizace v oblasti genAI postupně přecházejí od počátečních experimentů k rychlému budování infrastruktury a vytváření datových modelů – a to se projeví i v nárůstu útrat za tyto technologie.

Podle průzkumu IDC utratily podniky v loňském roce celosvětově za technologie generativní umělé inteligence (genAI) přibližně 19,4 miliardy dolarů – a tato částka se má letos zdvojnásobit. Tyto výdaje zahrnují jak software pro genAI, tak i související infrastrukturní hardware a služby.

Využíváte už v práci současné možnosti umělé inteligence?

V roce 2027 analytici očekávají, že výdaje v tomto segmentu dosáhnou výše 151,1 miliardy dolarů, což pro období 2023–2027 představuje složenou roční míru růstu (CAGR) ve výši 85,9 %.

„V roce 2024 podniky budou realizovat nové významné investice s cílem výrazně zkrátit čas a snížit náklady spojené s případy využití genAI v oblasti produktivity zákazníků a zaměstnanců," říká Rick Villars, analytik IDC.

Investice do genAI budou podle něj v příštích několika letech na trajektorii klasického vývoje, kdy organizace přejdou od počátečního experimentování přes agresivní budování infrastruktury a školení datových modelů až k širokému přijetí s rozšířením do všech podnikových segmentů.

Analytici další výzkumné firmy – Forrester Research – odhadují, že výdaje na genAI porostou do roku 2030 o 36 % ročně – podle nich lze vzestup generativní AI přirovnat k mohutnému nástupu sociálních médií, chytrých telefonů a internetu.

Zaměstnanci stále častěji vydávají výstup AI za svou práci Přečtěte si také:

Zaměstnanci stále častěji vydávají výstup AI za svou práci

Forrester očekává, že generativní AI získá více než polovinu (55 %) celkového trhu s AI. Naopak IDC předpokládá, že v roce 2027 to bude jen 29 % celkových výdajů na AI – přesto podle ní jde o výrazný nárůst z 10,8 % v loňském roce.

Ačkoli organizace nyní posunují své výdaje na technologie směrem k implementaci AI i zavádění produktů a služeb s podporou AI, v IT průmyslu dojde v budoucnu k většímu a rychlejšímu posunu směrem ke genAI.

„Každá společnost se bude předhánět v implementaci produktů a služeb s podporou AI a u většiny z nich AI nahradí cloud jako hlavní motivaci pro inovace," tvrdí IDC.

DT24

Největším segmentem v oblasti investic genAI bude podle IDC v nejbližší době do roku 2027 infrastruktura, zahrnující hardware, infrastrukturu jako službu (IaaS) či software systémové infrastruktury (SIS). 

Postupně se ale do čela investic dostanou platformy genAI a příslušný aplikační software. Výdaje na služby genAI se do konce roku 2027 vyrovnají částkám vynaloženým na infrastrukturu.

 

Computerworld si můžete objednat i jako klasický časopis. Je jediným odborným měsíčníkem na českém a slovenském trhu zaměreným na profesionály v oblasti informačních a komunikačních technologií (ICT). Díky silnému zázemí přináší aktuální zpravodajství, analýzy, komentáře a přehledy nejnovejších technologií dříve a na vyšší odborné úrovni, než ostatní periodika na tuzemském trhu.

Obsah Computerworldu je určen odborníkům a manažerům z firem a institucí, kteří se podílejí na rozhodovacím procesu při nákupu ICT technologií. Jednotlivá čísla si můžete objednat i v digitální podobě.

Byl pro vás článek přínosný?