Hlavní navigace

Ze sporu Oraclu s Googlem může vzejít překvapivý vítěz: Microsoft

17. 8. 2010

Sdílet

Operační systém Android je nyní zatížen soudními spory. Oracle naproti tomu ztrácí přízeň open source komunity. Z aktuálních potíží svých soupeřů tak může nejvíce těžit Microsoft.

Spor mezi společnostmi Oracle a Google se v poslední době stal velmi diskutovaným tématem. Oracle viní Google z porušení autorských práv souvisejících s jazykem Java. Problém má konkrétně s technologií Dalvik, která je součástí mobilního operačního systému Android. Více o tomto případu se dočtete v článku Oracle chce vydělat na úspěchu OS Android, útočí na Google kvůli Javě.

Třebaže je nyní soudní pře teprve na svém začátku, již nyní lze předpovědět jejího případného vítěze. Tím se může stát Microsoft, pokud se mu podaří využít oslabené pozice obou zúčastněných společností na mobilním trhu. Zejména pro Google totiž žaloba přišla v tu nejnevhodnější dobu. Android za posledních několik měsíců rychle zvýšil svůj tržní podíl na 17,2%. Ještě před rokem přitom disponoval pouhými dvěma procenty. Nedaří se naopak Windows Mobile od Microsoftu, jejichž podíl dnes činí asi 5 %.

Nyní se však situace může obrátit. Google hodně stavěl na vysoké důvěře výrobců k Androidu. Mezi nimi ale nyní panuje pocit nejistoty a mnoho z nich tak možná brzy sáhne po právně stabilnějších Windows Phone 7. Další body si navíc může Microsoft připsat v pro něj neobvyklé oblasti, kterou je open source komunita. Ta měla k firemní politice Oraclu výhrady již při jeho spojení se Sun Microsystems, kdy se hodně produktů ocitlo v existenční nejistotě. Microsoft je tak nyní na tahu, ačkoliv o něj vůbec nežádal. Záleží jen na něm, jak bude házet.