Hlavní navigace

Ze srpnových výsledků oblíbenosti internetových prohlížečů mají největší radost ti nejmenší

4. 9. 2020

Sdílet

 Autor: Fotolia © spaxiax
Chrome v srpnu letos poprvé zaškobrtl, Explorer bude za rok definitivně minulostí, ukazují srpnová data společnosti Net Applications.

Firefox, Internet Explorer a dokonce i Chrome za sebou mají jeden z horších měsíců. Dle dat společnosti Net Applications se uživatelský podíl Firefoxu v srpnu propadl o 0,2%, čímž se prohlížeč od Mozilly dostal na 7,1%, nejhorší výsledek od března 2005, kdy si své místo na trhu teprve hledal.

Propad kdysi populární alternativy k Exploreru je dlouhodobý a vzhledem k tomu, že firma se potýká též s finančními problémy, které nedávno vyústily k vyhazovu zhruba čtvrtiny zaměstnanců, je menší zázrak, že se Firefox vůbec ještě drží. A vydrží-li, ani budoucnost dle dlouhodobých dat pro něj nevypadá příznivě, za rok touto dobou bude zhruba na 5,8  %.

O 0,1% si pohoršil také Chrome, který srpen skončil na 70,9%, přičemž v letošním roce jde o jeho první pokles. Celkově si Chrome letos polepšil o 4% a v březnu příštího roku by se mohl dostat na 73%, v případě strmějšího pádu Firefoxu možná i na víc. Prohlížeče Microsoftu – Internet Explorer a Edge – si v srpnu pohoršily o 2,1  % a skončily na společných 12,3 %. Červencový úspěch, kdy si oba prohlížeče polepšily o 1,9% tak je rázem zase vymazán.

Z dlouhodobého hlediska se potvrzuje trend odpisu Internet Exploreru, který je na svém historickém minimu 3,8 %, naopak Edge pokračuje v růstu, je na 8,5 %, a počítá se, že do roka bude na 11 %. Internet Explorer bude tou dobou nejspíš už definitivně minulostí, byť ve firemním prostředí bude dle všeho ještě nějakou dobu přežívat.

IT_PR_2023

Microsoft tak bude moct soustředit své síly na Edge, ačkoliv jeho lednový refresh v podobě chromiového základu zatím nijak zářné výsledky nepřinesl a Edge si od začátku roku připsal celkově jen 1,5% růstu. Což rozhodně není skóre, kvůli kterému by v Googlu měli začít bít na poplach. Jistou vzpruhu by pro Microsoft měla znamenat podzimní aktualizace Windows 10 s kódovým označením 20H2, jejíž už nedílnou součástí bude právě nový Edge postavený na Chromiu.

Co se týče menších prohlížečů, na své poměry značně si polepšil Safari od Applu, který zapsal 0,5% na výsledných 3,5%, o pětinu výš, na výsledné 1%, se dostala Opera.

Byl pro vás článek přínosný?