Hlavní navigace

Žebříček nejvýkonnějších superpočítačů má nového favorita

17. 11. 2009

Sdílet

Na konferenci SC09 byl představen aktuální žebříček pětiset nejvýkonnějších superpočítačů na světě. Jaký je aktuálně nejvýkonnější superpočítač a jaká platforma je nejpoužívanější?

Superpočítač Roadrunner z Los Alamos se v červnu 2008 stal prvním pokořitelem hranice 1 petaflop (deset na patnáctou operací) za sekundu a ještě v červnu letošního roku byl s výkonem 1 105 petaflop nejvýkonnějším modelem na světě. Druhý byl Jaguar z Oak Ridge v Tennessee, který poskytoval v červnu 2009 výkon 1 059 petaflop ovšem byl modernizován a tak se nyní ujal vedení.

Jaguar je založen na linuxové platformě Cray XT5 a používá šestijádrové procesory AMD Opteron a aktuálně disponuje výkonem 1 759 petaflop, který mu poskytuje celkem 224 162 jader. Druhý Roadrunner od IBM navíc po úpravách v poslední době snížil svůj výkon na 1 042 petaflop.

Třetí se umístil superpočítač Kraken z Národního ústavu pro výpočetní vědy na Univerzitě v Tennessee. Je postaven také na platformě Cray XT5 a aktuálně nabízí výkon 832 teraflopů.

Čtvrtý se umístil první superpočítač nepocházející z USA. Jmenuje se Jugene a nachází se ve Forschungszentrum Juelich v Německu. Jako pátý skončil nejvýkonnější čínský superpočítač, Tianhe-1. Ten využívá procesory Intel Xeon s grafickými kartami ATI jako akcelerátory a jeho celkový výkon je 563 teraflop.

Celému žebříčku dominují superpočítače z USA, kterých je 277. Z Evropy se jich na seznamu nachází 153 a 50 z Asie. Na seznamu se může dostat každý počítač, který disponuje výkonem minimálně 20 teraflop.

Nejpoužívanějšími procesory jsou produkty firmy Intel, které se nachází v 402 systémech. Druhou nejrozšířenější architekturou je IBM Power s 52 systémy a třetí AMD Opteron nacházející se ve 42 systémech.

Čtyř jádrové procesory jsou používány na 426 systémech. Pouze na 59 systémech se využívají dvou jádrové čipy a 4 mají jedno jádrové procesory. Šest systémů využívá procesory Cell, které se používají v herní konzoli PlayStation 3. Většina systémů (259) je připojena pomocí gigabitového Ethernetu, zatímco zbývajících 181 se připojeno přes InfiniBand.