Hlavní navigace

Zhloupneme z AI? Nemějte strach o práci, ale o psaní

 Autor: @ Laurent - Fotolia.com
Největší hrozba umělé inteligence není to, že nám vezme práci. Mnohem horší je obava, že nám vezme náš lidský rozum.
-ds 5. 12. 2019

Sdílet

Lidé se vždy obávají nových technologií, to je přirozené: Bylo tomu tak v době průmyslové revoluce i při každém jiném případě, kdy se masivně rozšířily nové technologie, které změnily způsob fungování společnosti.

A ano, vždy s sebou přinášejí nejen pozitivní trendy – primárně zjednodušení života – ale i negativní souvislosti. V roce 1967 futurolog a politolog Sebastian de Grazia předvídal, že v roce 2020 (který začíná za pár týdnů) budeme v týdnu pracovat jen 16 hodin, protože zbytek zastanou za nás technologie.

Je pravda, že technologie toho vážně dokáží hodně, ale reálně se blížíme spíše 16hodinovému pracovnímu dnu než pracovnímu týdnu. Pro Graziu by šlo ale o dobrou věc – obával se, že pokud lidé budou méně pracovat, přijde nuda, neaktivita, lenost, nemorálnost a agresivita.

Příliš snadné psaní

Zda je takový předpoklad založený na realitě, toť těžko posoudit. Pravdou ale je, že AI dokáže zastat skutečně závratné množství různých činností; a mezi nimi je i interakce člověka s člověkem. Google kupříkladu aktivně vyvíjí aplikace, které dokáží místo nás mluvit a interagovat s jinými lidmi – udělat rezervaci v restauraci nebo si domluvit prohlídku u lékaře.

Technologie se jmenuje Duplex a je opravdu dobrá. Do jazyka totiž vkládá přirozeně znějící slova, která používáme, když se rozmýšlíme, co říct dál. Osoby na druhé straně telefonu nemusí ani poznat, že nejde o člověka.

Co je na tom zvláštní? Stroj a člověk si zde vyměnil roli. Člověk zadává stroji, co má říct, a ten za něj vytvoří věty a udělá zásadní část interakce.

A tady spočívá jádro pudla, ten problém, který takto pokročilá umělá inteligence představuje. Psaní a mezilidská komunikace celkově, v jakékoliv formě, je klíčová součást celé naší existence, našeho způsobu přemýšlení a soužití. S jinými lidmi mluvit musíme, je to pro člověka prakticky nezbytné z vícero důvodů.

Formulace myšlenek je pro člověka přirozená a nezbytná

Už dnes hromadně ztrácíme schopnost psát tužkou či propiskou. Bez toho se ale relativně obejdeme – máme jiné metody zadávání našich myšlenek na médium, jen se změnil způsob, jako už tolikrát v historii.

Pokud ale nebudeme muset vůbec dávat našim myšlenkám vhodnou formu, ztratíme tím cosi důležitého ze sebe. Napsat dobrý text, zvolit vhodná slova, rozšiřovat slovní zásobu a naučit se s písmeny pracovat empaticky a chápavě vyžaduje prakticky celoživotní snažení, které nás posouvá, pomáhá nám přemýšlet, a hlavně své myšlenky efektivně komunikovat ostatním.

Nejde jen o psaní: To samé se týká mluvené komunikace, která je ještě důležitější a ještě nezbytnější. I v té je ale umělá inteligence stále lepší a lepší.

Pokud to za nás udělá AI, tak kdo bude vlastně přemýšlet?

Nebojím se, že nám AI vezme práci. Bojím se, že nám AI vezme schopnost myslet a naše myšlenky artikulovat.