Hlavní navigace

Zisk HP v prvním čtvrtletí klesl o pětinu

22. 5. 2015

Sdílet

 Autor: Fotolia © alexmak
Americká společnost Hewlett-Packard zveřejnila finanční výsledky za uplynulé čtvrtletí, podle nichž firmě v prvních třech měsících tohoto roku klesly příjmy i zisk.

Představitelé Hewlett-Packard již dříve oznámili, že se jejich společnost později v tomto roce rozdělí do dvou samostatných firem. Při příležitosti zveřejnění finančních výsledků za uplynulé čtvrtletí tak HP zveřejnilo i drobnou personální změnu: CFO Cathie Lesjaková se na rozdíl od původního plánu přesune do firmy HP Inc., která se bude zabývat prodejem počítačů a tiskáren, a ne do HP Enterprise, jež bude prodávat vybavení pro datová centra, software a firemní služby.

HP také potvrdilo původní plán, pode kterého se šéfkou HP Enterprise stane Meg Whitmanová, zatímco HP Inc. povede Dion Weisler. CFO HP Enterprise bude Tim Stonesifer.

Rozdělení Hewlett-Packard na dvě firmy by společnosti mělo pomoci opět nastartovat její byznys, který již několik let upadá. Příjmy americké korporace klesají již neuvěřitelných patnáct čtvrtletí v řadě - v prvním čtvrtletí tohoto roku byl zaznamenán pokles o 7 procentních bodů na 25,5 miliard dolarů.

MIF22

V oblasti prodeje počítačů, kde se HP ještě donedávna díky ukončení podpory Windows XP a s tím souvisejícím upgradům na nové počítače s novým OS vedlo poměrně dobře, příjmy poklesly o 5 procentních bodů a divize zabývající se prodejem tiskáren, jež je pro HP tou vůbec nejvýdělečnější, zaznamenala propad příjmů o sedm procentních bodů.

Příjmy poklesly i v divizi Enterprise, která se zabývá především prodejem firemních serverů, úložného prostoru a síťového vybavení. V neposlední řadě se pak špatně dařilo i divizi poskytující služby firemním zákazníkům, která generuje pětinu celkového zisku společnosti - její příjmy meziročně poklesly z 5,7 miliard dolarů na 4,8 miliard dolarů.

Zisk HP za první čtvrtletí činil rovnou jednu miliardu dolarů, což symbolizuje meziroční propad o 21 procentních bodů.