Hlavní navigace

Zjistěte, kdo vlastní tuto podezřelou stránku - 1.díl

14. 7. 2019

Sdílet

 Autor: PCWorld.com
Pomoc při odhalování majitelů nejrůznějších internetových stránek vám nabízí ICANN a další databáze.

Úvod

Navštívili jste někdy nějakou internetovou stránku, u které vás zajímalo, kde je umístěna jak ona, tak i její vlastník? Zajímavé jsou v tomto ohledu internetové stránky internetových obchodů, protože uživatelé vcelku logicky chtějí vědět, kdo jim zboží prodává a kde se nachází. Nelze vyloučit, že se při brouzdání v internetovém prohlížeči ocitnete na internetových stránkách, které se snaží do počítače umístit malware, zobrazovat vyskakovací okna s reklamami, popřípadě ulovit nějaké zajímavé citlivé údaje. Není ani vyloučeno, že se vám podaří v internetovém prohlížeči dostat na internetové stránky, které propagují ty nejšílenější konspirační teorie, šíří nenávist či násilí – prostě takové internetové stránky, kterým se bezesporu budete chtít vyhnout.

Nebylo by tak skvělé, pokud by existovala nějaká služba, která by vám takové informace o internetových stránkách dokázala odhalit? Máme pro vás dobrou zprávu – taková služba existuje a my vám v tomto článku prozradíme, jak se používá.

Použití WHOIS pro odhalení pochybných stránek

Existuje celá řada webů a organizací, které vám poskytnou informace o nejrůznějších webech zcela zdarma. V první řadě se jedná o organizaci ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers), což je soukromá nevýdělečná organizace, která (mimo jiné) přiřazuje adresní prostor pro IP adresy a spravuje doménové názvy. Tato organizace poskytuje službu s názvem WHOIS, která dokáže o každém webu na celém světě poodhalit celou řadu zajímavých informací.

Organizace ICANN posílá vlastníkům či správcům nových webů a vlastníkům upravených již existujících webů e-maily, v nichž žádá o ověření a aktualizaci údajů týkajících se všech jejich webů. Bohužel velká část uživatelů tyto e-maily ignoruje, ovšem nová pravidla organizace ICANN nyní vyžadují, aby vlastníci či správci webu odpověděli, protože v opačném případě jim organizace ICANN doménový název (a tím i celý jejich web) na dobu 72 hodin až 15 dní zablokuje. Abyste se tomuto jako vlastníci či správci webu vyhnuli, nezapomeňte si organizaci ICANN přidat u elektronické pošty do svého whitelistu. Pokud je váš web již zablokován, pak musíte navštívit web organizace ICANN, kde se dozvíte, jak svůj web znovu aktivovat.

Toto opatření organizace ICANN je pozitivní pro naprostou většinu legálních webů, pro ty weby, které by rády zůstaly anonymní, to již tak dobrá zpráva není. Přitom nemusí vždy platit, že každý anonymní web je podezřelá. Celá řada vlastníků webů si chce chránit soukromí před fanoušky, stalkery, konkurencí či dalšími riziky.

 Varovná zpráva od organizace ICANN

soutez_casestudy

 

Pokračování

Byl pro vás článek přínosný?