Hlavní navigace

Zkusí Microsoft ještě štěstí mezi mobilními telefony?

11. 9. 2018

Sdílet

 Autor: © kromkrathog - Fotolia.com
Microsoft na trhu smartphonů utopil stovky milionů dolarů. Přesto se, zdá se, nevzdává.

Přesně před pěti lety, v září 2013, Microsoft učinil jednu z nejméně domyšlených akvizic nejen své vlastní historie. Za 7,9 miliardy dolarů koupil společnost Nokia. Ve snaze spasit vlastní skomírající značku Windows Phone, se rozhodl pořídit někdejšího mobilního giganta. Důležité je ovšem slůvko „někdejšího“.

V době nákupu už totiž sama Nokia, stejně jako Microsoft, jen horko těžko bojovala s konkurencí, zejména s iPhony a Androidem. O dva roky později Microsoft z dohody vycouval a nechal tak na holičkách tisíce lidí. Nebylo to přitom poprvé, co touha po alespoň trošku slušné pozici na trhu chytrých mobilních telefonů, přiměla Microsoft k jednání „ožralého milionáře“.

Připomeňme 400 milionů dolarů investovaných pouze do marketingu při vydání Windows Phone v roce 2012 – magazín Business Insider spočetl, že na každý telefon prodávaný za 100 dolarů, připadlo 1666 dolarů investovaných na jeho reklamu. Ovšem ani přesto, že začátkem loňského roku činil tržní podíl Windows Phonů pouhé 0,1 %, Microsoft se dlouho nevzdával. Až teprve o pár měsíců později, v létě, se zdálo, že viceprezident Microsoftu pro Windows Experience Joe Belfiore, uštědří vlastním smartphonům ránu z milosti, když oznámil, že Microsoft pro ně nebude vyvíjet další software ani hardware. Po dalším roce se však zdá, že příběh nekončí...

Zvěsti a zprávy z ověřených zdrojů tvrdí, že Microsoft pracuje na novém zařízení pracovně nazvaném Andromeda, které s největší pravděpodobností obsáhne i funkcionalitu telefonu. V uniklých firemních dokumentech se o něm hovoří jako o „novém kapesním Surface zařízení“. Ačkoliv, zatím není jasné, co vše bude skýtat nebo jak bude vypadat, všichni se zatím shodují, že bude operovat s Windows 10 a bude schopno telefonování a zasílání textových zpráv. Má se také za to, že Microsoft Andromedu nebude prezentovat jako smartphone, přestože bude mít základní telefonní funkce. A jak se říká, když něco vypadá jako kachna, plave to jako kachna a kváká to jako kachna, je to s největší pravděpodobností kachna.

Cloud22

Otázka je, nebude-li mrtvá. Po letech nezdarů se totiž derou na mysl pochybnosti, zda Microsoft na trhu s chytrými telefony dokáže najít své místo. Možná si to uvědomí, než v novém zařízení utopí další miliony, možná jeho vývoj ani nedokončí. A jestli ano, možná ho nepustí do prodeje. Dle jedné z čerstvých kuloráních zpráv vývojáři Andromedy pracují s kódem, který není součástí očekávaného říjnového updatu Windows 10. Jiné zprávy hovoří o tom, že Microsoft v současnosti významně přepracovává svůj hardware i software. Ani to však zatím nezaručuje, že Andromeda někdy spatří světlo světa.

Otazníků je zatím příliš – i zmiňované telefonní funkce nemusí být pro zařízení klíčovými, je možné, že Microsoft je zahrne do komunikačního programu typu Skype. Nic však zatím nenasvědčuje tomu, že Microsoft přišel na to, jak udělat zařízení (ať už mu budeme říkat smartphone či jinak), které by na trhu s telefony bylo schopno konkurovat iOS a Androidu. Není se proto co divit, že odborníci jsou zatím spíš skeptičtí.