Hlavní navigace

Znalostní technologie: Základ pro firemní strategii v době po recesi

O strategiích a technologiích firem pro období zotavování se z recese s námi hovořil Jiří Jech, výkonný ředitel SAS Institute ČR.
Martin Noska 14. 1. 2010

Sdílet

Jak vidíte možnosti ekonomického oživení v Česku v letošním roce?
Nejsem sice ekonom, ale obor IT je příkladem toho, že i v krizi je třeba pracovat na maximum. Neznám jediného výrobce IT, který by zastavil v posledních měsících svoji výzkumnou a vývojovou činnost. V laboratořích jsou v rozpracování či v podobě prototypů a beta verzí připraveny zajímavé inovace. IT dodavatelé a integrátoři vylepšili a stále vylepšují své implementační postupy. Věřím, že stejně tak jako tomu bylo v posledních desetiletích, kdy informační technologie přispěly ke společensko-ekonomickému rozvoji, tomu bude i nadále. Poptávka se v IT nezvýší plošně, ale budou-li mít dodavatelé zajímavý produkt a dokáží-li správně formulovanou nabídkou oslovit, trh bude reagovat pozitivně.

V jakých oblastech by firmy měly pro tento rok pozměnit svoji strategii? V čem podle vás loni dělaly nejčastější chyby pro udržení své konkurenceschopnosti?
Loňský rok byl rokem velkých změn, prakticky každého trhu se krize dotkla, ať už více či méně, a firmy odpovídaly tak, jak nejlépe uměly. Nebo tak, jak se domnívaly, že nejlépe umí. Hodně se zkracovaly rozpočty, zužovaly se týmy… Ne všechny kroky byly těmi správnými a firmy již dopad svých mnohdy ukvapených rozhodnutí pociťují. Strategie nejen pro letošní rok, ale pro kterékoliv roky další je v komplexním pohledu na strategické činnosti organizace, v kvalitním měření a vyhodnocování všech firemních aktivit. Pokud máte kvalitní měřicí nástroje a víte, která oblast/aktivita ve firmě má skutečný, nejen domnělý přínos, můžete snáze rozhodovat. S dobrými daty a nástroji na vyhodnocení už jen pouze nemyslíte, nepředpokládáte, ale víte.

Nasazení kterých technologií považujete pro nejbližší dobu za klíčové pro úspěch v byznysu?
V zásadě je třeba myslet především na znalostní technologie, ať už se budou týkat správy dat, řízení rizik, profitability či zákazníků. Je třeba se zaměřit na technologie, které pracují zejména s informacemi o nehmotných hodnotách společnosti, jež určují středně- a dlouhodobě stabilní úspěch a bohatství firmy. Předpovědi chování vašich zákazníků nebo zaměstnanců, prediktivní simulace rizik, optimalizace nasazení zdrojů – to jsou výzvy dneška pro informační technologie.

20. ledna se v Praze opět uskuteční SAS Forum, kterého by se měl zúčastnit i zakladatel SASu Jim Goodnight. O čem všem zde bude řeč?

SAS Forum je určeno pro všechny, kteří se chtějí dozvědět více o tom, jaké kroky v době krize i v době blahobytu opravdu fungují v praxi. Řeč bude o strategickém a efektivním rozvoji byznysu v době krize, o kvalitních technologiích coby základu pro úspěšný byznys, velká část bude věnována datům a jejich kvalitě. A bavit se budeme také o profitabilitě, úspěšném řízení rizik jako jediné možné cestě k přežití a podíváme se také na takřka nejdůležitější oblast ve firmě – zákazníky a na to, jestli je skutečně dobře známe. Vše dle motta „poznání inspiruje“. Jim Goodnight přinese pohled zvenčí, realitu, s kterou se potýká americký trh. A chybět nebudou ani nové trendy a řešení, které pro zákazníky chystáme.