Hlavní navigace

Nový hit - displeje přímo na těle

19. 4. 2016

Sdílet

 Autor: University of Tokyo/April Montgomery
Lidským okem téměř nepostřehnutelný displej může přinést revoluci v oblasti zobrazování dat. Je desetkrát tenčí než lidská kůže a člověk jejich přítomnost nijak nevnímá.

Japonským výzkumníkům se podařilo vyrobit tenkovrstvý elektronický displej, který je cca 10x tenčí než lidská pokožka, což umožňuje, aby se připevnil na lidskou kůži, aniž by jeho nositel vůbec věděl, že tam je.

Graduate School of Engineering na Tokijské univerzitě vytvořila tento flexibilní a elastický mechanický „povlak,“ a to skrze využití polymerových organických diod, vydávajících světlo (PLED).

Nové řešení nazvané „e-skin,“ tedy e-kůže, elektronická kůže, může být opatřeno elektronickými komponenty např. pro monitorování zdravotního stavu nebo jinými informačními technologiemi, které by u tradičnějších „health monitorů“ výrazně zvyšovaly hladinu stresu a nepohodlí pacienta. Zde něco takového nehrozí.

„Na sedm částí rozdělené digitální displeje a barevné diody, umístěné přímo na kůži, mohou ukazovat data přímo na těle,“ napsali výzkumníci ve své studii, umístěné v prestižním vědeckém magazínu Science Advances.

Kromě zdravotnictví by e-skin mohla nalézt uplatnění také v průmyslových odvětvích, kde je možná stane důležitou součástí postupů k „maximalizování výkonnosti a minimalizaci nákladů.“

Displej e-skin obsahuje polymerové diody produkující světlo, které ukazují tři barvy klasického RGB spektra: červenou, zelenou a modrou.

Součástí e-skin jsou též organické fotodetektory (OPD) nebo optoelektronické senzory, které měří hladinu světla a zajišťují různé elektronické funkce, jako měření množství kyslíku v krvi a jeho zobrazování na povrchu lidské kůže. Úplná tloušťka všech zařízení a vrstev jsou pouhé tři mikrometry, tedy tři tisíciny milimetru.

„Kombinace různých typů organických zařízení na ultratenkém povrchu je zásadní k zajištění fungování několika různých elektronických funkcí přímo na povrchu lidské kůže k použití organických ultratenkých zařízení pro chytrá nositelná zařízení či zdravotní přístroje,“ pokračuje studie.

Vědci byli schopni připojit displej e-skin pomocí průhledných elektrod tvořených oxidem indio-cínatým k ultratenkému substrátu bez jeho poškození, čímž umožnila praktickou výrobu e-skin displejů.

„Intregrováním zelených a červených PLED diod s organickými fotodetektory jsme vytvořili ultraflexibilní reflektivní pulsní oximetr,“ tvrdí výzkumníci. „Zařízení měří koncentraci kyslíku v krvi nerušivým způsobem , když je připevněno na prst.“