Hlavní navigace

Co jsou to síťové switche a jak se liší – základní rozdělení

 Autor: enterphoto / Shutterstock.com
Čím dál více jsme závislí na internetu. Stačí si jenom představit situaci, že na několik okamžiků internet vypadne a následuje okamžitý kolaps. Nic nefunguje, zábava, komunikace, sociální kontakt.
16. 9. 2020

Sdílet

A to nejen v osobním, ale i firemním životě. Nemůžete poslat faktury, přečíst si emaily, nejdou spustit programy a aplikace. Přitom stále více a více přístrojů jak v domácnostech, tak ve firmách vyžaduje připojení na internet. K rychlému a spolehlivému přenosu dat slouží tzv. switche neboli síťové přepínače. Switch je druh hardwaru, který je schopen přenášet obrovské množství dat a nasměrovat je tam, kde jsou zrovna potřeba.

 

Jak se switche liší

Switchů existuje spousta druhů. Ty se mezi sebou liší hlavně v rychlosti přenosu dat nebo v počtech portů. Pro lepší orientaci nabízíme několik základních informací o tom, k čemu switche slouží a jaké jsou jejich druhy a využití. Pokud například potřebujete nějaký výkonný switch, měli byste uvažovat o switchi s vysokou přenosovou rychlostí, to znamená, že byste měli vybírat alespoň 10Gb switch.

 

Jak vybrat ten správný switch

Nejprve je nutné si rozmyslet, k čemu vlastně budete switch potřebovat a používat. Nejdůležitější je vědět, kolik přístrojů bude ke switchi připojeno. V případě, že se bude jednat jen o pár počítačů nebo tiskáren, není nutné volit žádné drahé switche, které jsou náročné na energetickou spotřebu a údržbu. Pokud ale potřebujete switch do místnosti nebo firmy, kde bude velké množství počítačů a přístrojů, pak už se nějaký dražší a kvalitnější switch rozhodně vyplatí.

 

Hub nebo router?

Hub neboli rozbočovač je aktivní síťový prvek, který umožňuje základní hvězdicovité větvení a chová se tak, že kopíruje data z jednoho počítače a rozešle je na všechny ostatní porty bez ohledu na to, na kterou adresu jsou data určena. Router v překladu znamená směřovač a laicky řečeno funguje jako spojovač dvou různých sítí.