Hlavní navigace

Herní laptop: Na co se zaměřit při jeho výběru?

 Autor: Motortion Films / Shutterstock.com
Zaměřte se na výkon!
4. 1. 2021

Sdílet

Notebook je fantastickým produktem, ale často nesplňuje požadavky hráčů. Proto existují i notebooky schopné vyhovět všem možným a představitelným účelům, včetně her! 15,6palcové modely nabízejí velmi dobrý kompromis mezi výkonem a mobilitou, můžete si ale vybrat i jiné úhlopříčky. 

Herní notebook

U výběru klasického notebooku se řídíte hlavně jeho hmotností, velikostí, výkonem, funkčností, samostatností a cenou. Laptop se zaměřuje na výkon – a konkrétněji na grafickou kartu a procesor.

Kritéria výběru

Výběr herního notebooku je víceméně výběrem komponentů určených pro hraní her. Základním kamenem grafického výkonu je rozhodující faktor výkonu 3D karty. Existuje však přímý vztah mezi palubním výkonem a velikostí notebooku. Vzhledem k odvodu tepla především CPU a GPU se nejúčinnější komponenty vejdou do největších notebooků.

Grafická karta

Pro tento úkol se nejlépe hodí špičková GeForce GTX a Radeon HD. Nejvýkonnější notebooky mají na palubě dokonce SLI nebo CrossFire X! Tato radikální řešení jsou však vyhrazena pro velké modely (17 palců a více). 15,6palcové notebooky jsou obvykle vybaveny menšími GPU, které obsahují ohřívače v kompaktnějším šasi. A konečně, nejmobilnější stroje, 14 palců a méně, mají GPU obecně srovnatelné s těmi 15,6palcovými, ale ve verzi nižší frekvence omezující odvod tepla.

Procesor a obrazovka

Herní notebooky mají obvykle dokonale sladěný čtyřjádrový procesor Core i7. Před očima je také velmi důležitá kvalitní jasná obrazovka s matným povrchem (aby se zabránilo oslnění). Kromě velikosti stroje (stejně jako jeho hmotnosti a výkonu, který lze integrovat) je důležité také rozlišení. 15,6palcové notebooky jsou k dispozici v jednoduchých „HD“, tj. 1366×768 pixelů, a také „Full HD“, tj. 1920×1080 pixelů.

V současné době je 1 GB (na GPU) sjednocujícím minimem pro grafickou kartu v herním notebooku.