Hlavní navigace

Lepší produktivita se dvěma monitory nebo s UltraWide?

 Autor: hpmarket.cz
Monitor, pracovní plocha a nezbytná součást každého počítače, u které platí pravidlo, čím větší, tím lepší, protože čím je plocha monitoru větší, vejde se na ní pochopitelně více práce a užijete si i více zábavy. Někdo k práci využívá jeden monitor, někomu vyhovuje kombinace notebooku s monitorem, někdo používá dva a více monitorů. V neposlední řadě tu máme samostatné téma, které se nazývá UltraWide tedy ultra-širokoúhlé monitory.
8. 2. 2022

Sdílet

Velikosti monitorů jsou různé

Nejvíce uživatelsky rozšířený typ monitoru, který je převážně vhodný pro běžnou práci a zábavu má poměr stran 16:9 a používá se pro něj jednoduše termín širokoúhlý.

V současné době se ale opět vracejí monitory s poměrem stran 16:10 nebo 3:2. Tyto monitory vyhledávají hlavně uživatelé, pro které je nejdůležitějším faktorem při výběru co největší rozlišení i na výšku.

Dalším typem, které spojuje dva monitory do jednoho je UltraWide. Ultra-širokoúhlé monitory se pyšní poměrem stran 21:9 a dokonce i 32:9. Umožní vám tak mít ještě větší pracovní plochu bez nutnosti dvou a více monitorů. Nepřekáží vám kabely, monitor má jeden nastavitelný stojan a bezrámečkový displej je více méně standardem

Specifickou oblastí je kategorie, která se nazývá BFGD (Big Format Gaming Display). Jde o obrovské monitory a svou velikostí připomínají spíše televize. Tyto monitory jsou určené především pro hráče.

Jaké jsou výhody dvou monitorů nebo jednoho ultra-širokého?

Jednou z výhod používání více monitorů je to, že si můžete pevně rozdělit pracovní plochy. Můžete si tak jakoukoli aplikaci maximalizovat na jeden monitor a jiný program používat na druhém, což je velice efektivní. „Dva monitory jsou v dnešní době například ve firmách již běžným benefitem, ale ne každému toto řešení vyhovuje“, říká Jiří Šelong expert na HP monitory ze společnosti HPmarket. Pro hraní her více monitorů téměř jistě nevyužijete.

Jeden ultra-široký monitor zase přináší jednu obrovskou pracovní plochu a jde celkově o jednoduché a velice elegantní řešení. Velkou výhodou, ale i nutností je jejich tzv. zakřivení, které uživatele vtáhne ještě více do dění. Nebude vás rušit mezera mezi monitory, a navíc pokud využijete možnost napájení USB-C kabelem, můžete ho jednoduše připojit i k notebooku. Pokud používáte počítač převážně k práci, tento druh monitoru, vám ji zcela jistě usnadní. Navíc je ultra-širokoúhlý monitor v dnešní době již dostupnější varianta, než byla v minulosti, což spousta uživatelů velice ocení.

Je na každém, jakou cestu si zvolí, protože nejdůležitější je, aby vám řešení, pro které se rozhodnete vyhovovalo přímo pro vaše potřeby.