Hlavní navigace

MBA: Když vysokoškolské vzdělání nestačí

 Autor: © Yuri Arcurs - Fotolia.com
Kdysi bylo standardem mít středoškolské vzdělání. Dnes se vzdělávání o něco posunulo a je docela běžné mít vystudovanou vysokou školu.
11. 12. 2017

Sdílet

Kdysi bylo standardem mít středoškolské vzdělání. Dnes se vzdělávání o něco posunulo a je docela běžné mít vystudovanou vysokou školu. Hodnocení, zda je to dobře, či nikoliv, necháme na jiných. Zaměříme se na trochu jiný negativní aspekt, za nějž může tento trend. Vysokou školu má téměř každý, takže potenciální zaměstnavatele vysokoškolským titulem už moc neohromíte. Co tedy dělat, pokud chcete mít něco navíc?

O Master of Business Administration jste už určitě slyšeli. V posledních letech se o tomto typu postgraduálního vzdělávání mluví hodně často. Víte ale, co je MBA?

 

Studijní program pro získání manažerských dovedností

MBA je poměrně specifický vzdělávací program, po jehož dokončení získáte neakademický titul MBA psaný za jménem. Z toho jasně vyplývá, že se nejedná o ekvivalent vysokoškolského vzdělání na žádném stupni. Pokud chcete začít s MBA, je dokonce vhodné, abyste měli vysokoškolský titul (aspoň Bc.), nebo alternativně dostatek praxe na manažerské pozici. MBA se totiž soustředí právě na manažerské dovednosti a je užitečný zejména pro řídící pracovníky, samostatné podnikatele a zaměstnance ve státní správě.

 

Vzdělávání pro pracovně vytížené

Studium MBA probíhá z velké části individuálně. Počítá se s tím, že studenti jsou pracovně vytížení a mají osobní závazky, přesto se dá celý program zvládnout za dobu jednoho roku. Chce to jen disciplínu a snahu. Hodně je toho potřeba nastudovat samostatně, práce se také většinou zhotovují individuálně s možností konzultace. Pouze několik hodin a workshopů probíhá osobně.

 

Vystudovat se dá také IT

Velmi flexibilní je i volba zaměření. Například Vysoká škola podnikání a práva nabízí sedm různých modulů včetně jednoho zaměřeného na manažerské ICT. Další tři jsou ještě volitelné. Studium si můžete přizpůsobit přesně podle svých představ, abyste se nemuseli učit nic zbytečného. Programy MBA si totiž kladou za cíl přinést studentům skutečně užitečné zkušenosti a dovednosti do života. A proto se vyplatí začít opět chodit do školy, i když cena MBA není úplně nízká. Odpovědí zaměstnavatelů na MBA totiž dost často bývá vyšší plat, takže se vám investované peníze velmi brzy vrátí.