Hlavní navigace

Mobilní telefony – neodmyslitelná součást našich životů

 Autor: Ollyy / Shutterstock.com
Bez mobilního telefonu se dnes už asi nikdo neobejde. Každý z nás ho nosí neustále u sebe. Muži ho nosí v kapse od kalhot, ženy zase v kabelce, telefon leží před námi na stole, když jdeme třeba do kavárny nebo na nočním stolku, když zrovna usínáme.
15. 9. 2020

Sdílet

Z telefonu se vyvinulo něco mnohem většího než pouhý nástroj rychlé komunikace. Telefon se stal módním doplňkem i zdrojem zábavy, telefon je pro nás prostředkem zjišťování informací a sociálního kontaktu, v neposlední řadě se kolem mobilních telefonů točí také velký byznys a velké peníze i stále nové a nové technologické vymoženosti. Pokud zvažujete, že si pořídíte nový telefon, tady je pár základních informací, které byste rozhodně měly o mobilech vědět.

 

Základní rozdělení

Mobilní telefony se v podstatě dělí na dva druhy. Mezi ty klasické, standardní mobilní telefony patří telefony tlačítkové. Jsou to ty telefony, které původně jako mobily sloužily, když se trh s mobily začínal rozvíjet. Má menší obrazovku a ovládá se pomocí tlačítek. Tento telefon je určen převážně k vyřizování komunikace, volání a psaní SMS zpráv. Má i některé doplňkové funkce jako je třeba budík, kalendář nebo jednoduché hry a využívají ho většinou starší lidé nebo děti. Druhým typem telefonu je tzv. smartphone neboli chytrý telefon, který je vybaven operačním systémem, dotykovou obrazovkou, schopností připojení k internetu a stahování mobilních aplikací. Tyto telefony jsou dnes nejrozšířenější a dělí se na dva druhy podle typu operačního systému.

 

iOS nebo Android?

Pokud zvažujete koupi nového smartphonu, musíte si v prvé řadě ujasnit, jaký typ operačního systému vám bude vyhovovat. V našich evropských podmínkách jsou nejrozšířenější mobily s OS Android, které nabízí také nejvíce výrobců. Mobily s iOS vyrábí pouze firma Apple a tento operační systém je typický pro iPhony.