Hlavní navigace

Online téměř po celých Čechách

 Autor: © senoldo - Fotolia.com
Kolem roku 2007 zaznamenal mobilní trh hned dva „boomy“, které spolu velice úzce souvisí. Toho roku 9. ledna na Macworldu poprvé uviděli novináři a široká veřejnost v rukou telefon, který se sám o sobě stal pojmem - iPhone.
8. 2. 2013

Sdílet

O rok později zase spatřil svět podobně revoluční HTC na platformě Android. Expanzi smartphonů se musely přizpůsobit i služby mobilních operátorů.

Pokryto
Rozpuk se samozřejmě odehrál i v České republice a dobře se ilustruje například na mobilním internetu od Vodafone. V roce 2010 pokrýval 3G signálem 30 % populace, o rok později dvojnásobek a v loňském roce už 73,2 %.
Velmi podobně jsou na tom i zbývající dva operátoři, kteří se ovšem domluvili na sdílení vysílačů, pročež se pro ně výstavba síťové infrastruktury významně zjednodušuje. Ale kvůli upgradu LTE se v blízké době budou rozdávat znovu.

FUP up!
Čeho si trh žádá, to by měl dostat. A zákazníci si žádali více dat, aby potenciál svých smartphonů dokázali využít.   100 nebo 150 MB lidem stačilo v dobách, kdy se videa pouštěla leda přes ADSL internet. Ale každý uživatel chytrého telefonu ví, jak velkým apetitem oplývá například server pro sdílení videí YouTube.
Naštěstí operátoři dokázali zareagovat a nabídli svým zákazníkům i celkem výhodné tarify s mnohem větší porcí dat a za výhodnější cenu. Jestli poptávku reflektovali dostatečně rychle nebo ne, to ať posoudí každý sám.

Z tera do peta
Podle statistik z populárního mobilního webového prohlížeče Opera Mini vzrostla v období od ledna 2006 do června 2008 celosvětová spotřeba mobilních dat z 0,6 na 54 TB měsíčně. Od té doby stoupá konzumace markantním způsobem a v prosinci 2012 tíž uživatelé (jejichž základna se samozřejmě frapantně rozrostla) viděli 12 PB dat.