Hlavní navigace

Práce na dovolené a podnikání z pláže: Má to smysl?

 Autor: Unsplash.com
Práce na dálku se i díky pandemii stala běžnou záležitostí. Alespoň částečný home office umožnilo v minulém roce přes 60 % zaměstnavatelů. Jak je to ale s prací ze zahraničí a je vůbec reálné pracovat třeba z dovolené?
22. 7. 2022

Sdílet

Všechno stojí a padá na internetu

Vysokorychlostní internet je pro efektivní práci zcela zásadní. Jak si ale pojistit, že vše poběží jako na drátkách? Na vyhledávači Skrz.cz si můžete vyfiltrovat pobyty, kde je wi-fi zdarma, některé pronájmy v soukromí dokonce uvádí rychlost internetu přímo v nabídce. Ve většině případů však stále platí přísloví „líná huba, holé neštěstí“. Pokud do hotelu nebo pronajímateli napíšete, většinou vám rádi informace o rychlosti připojení poskytnou. Rovnou se můžete zeptat, jestli je na pokoji síťová zásuvka, abyste si případně do kufru přibalili kabel.

Pokud to s wi-fi nebo kabelovým internetem vypadá bledě, můžete si na místě zakoupit předplacenou sim kartu s datovým balíčkem. Přibližnou cenu za data pro konkrétní zemi si snadno předem vygooglíte. Mobilní tarify v Česku stále patří k nejdražším v Evropě, takže v zahraničí můžete být jen příjemně překvapení. Hůře je na tom jen Řecko, pokud naopak zvolíte pro dovolenou Chorvatsko nebo Itálii, zaplatíte jen zlomek ceny co u nás.

Kde se pracuje nejlépe?

Na sociálních sítích „digitálních nomádů“, tedy těch, kteří se pro práci na dálku rozhodli dlouhodobě, se vždycky vyjímají fotky laptopu na pláži a drink v ruce k tomu. Je to ale s prací na pláži opravdu tak idylické? Pojďme si vyložit karty na stůl – polehávat s drinkem je jedna věc, snažit se v přímém slunci přečíst něco z displeje laptopu věc druhá. Samozřejmě platí, že čím vyšší jas, tím lepší čitelnost. Další starostí je potom výdrž baterie a fakt, že se vám počítač může na horku přehřívat.

Práce z pláže tak sice stoprocentně způsobí závist kolegů, ale ve výsledku nemusí být tak komfortní, jak se zdá. Na pláži se navíc budete muset spolehnout na data, pokud se vám nepodaří napíchnout na nějaký plážový bar. Proto je lepší najít si klidné místo v hotelovém lobby, baru nebo na pokoji.

Existují destinace a hotely, kde jsou na podmínky pro práci na dálku opravdu na vysoké úrovni. Jedná se hlavně o exotická letoviska v Thajsku, Bali nebo Mexiku. Tyto země se obvykle řadí na přední příčky ideálních míst pro digitální nomády. Na různých webových stránkách najdete srovnání měst z hlediska životních nákladů, bezpečnosti i průměrné kvality připojení.

Pokud se ale chystáte na dovolené odpočívat, internet, výdrž baterie nebo jas displeje jsou ty poslední věci, co by vám měly dělat vrásky. Přece jen je dovolená od slova dovolit si – a v tomto případě i dovolit si nepracovat.