Hlavní navigace

Využívejte výhody nových verzí ERP

 Autor: Depositphotos
Caleb Finch, QAD
10. 5. 2022

Sdílet

Co je to ERP a proč je důležité?

Pro mnoho firem jsou systémy plánování podnikových zdrojů (neboli Enterprise Resource Planning, tedy ERP) nedílnou součástí jejich úspěchu. Jako ERP se označuje software a systémy, které se používají pro plánování a řízení všech základních procesů dodavatelského řetězce, výroby, služeb, financí a dalších. ERP dokáže výrazně zefektivnit provoz organizace a automatizovat funkce, jako jsou účetnictví, nákup, projektový management, řízení vztahů se zákazníky, řízení rizika, dodržování standardů a provoz dodavatelského řetězce.

Je možné přitom využívat buď jenom jednu aplikaci ERP, nebo kompletní balíček aplikací ERP, který sjednocuje procesy v celé firmě a propojuje je dohromady, aby zlepšil komunikaci a sběr dat. Dnešní systémy ERP rozšiřují procesy tím, že poskytují nástroje pro spolupráci a digitální řešení, jež umožňují se efektivně spojit s partnery mimo organizaci včetně zákazníků, dodavatelů, dopravců, finančních institucí a dalších.

Jaké jsou výhody ERP?

Systémy ERP mají mnoho výhod. Sahají od optimalizace procesů přes usnadnění spolupráce jednotlivých oddělení až po zlepšování vztahů mezi firmou a jejími zákazníky. Níže nabízíme přehled několika hlavních výhod ERP.

Vyšší efektivita

Jednou z primárních výhod systémů ERP je, že společnostem umožňují automatizovat manuální a rutinní funkce. Díky tomu mají zaměstnanci více času na úkoly, které přispívají k růstu výnosů, a běžné obchodní procesy jsou standardizovány. Vyšší efektivita vede k lepšímu předvídání poptávky, omezuje vznik úzkých míst ve výrobě, zkracuje dodací lhůty a nabízí větší transparentnost a flexibilitu v dodavatelském řetězci, nemluvě o obchodním růstu a schopnosti udržet si náskok před konkurencí.

Lepší spolupráce

Systémy ERP také propojují jednotlivé týmy, a zlepšují tak komunikaci i zapojení zaměstnanců. Díky systému ERP má každý schválený zaměstnanec na vyžádání přístup k provozním datům, aby mohl lépe pochopit všechny dílčí součásti firmy a vlastní roli. Lepší propojení jednotlivých oddělení a aktualizace informací o projektech v reálném čase usnadňují průběh práce a šetří náklady. Firma je také lépe schopná spolupracovat s externími entitami, jako jsou klíčoví obchodní partneři, což dále napomáhá plnění obchodních cílů.

Data v reálném čase a pokročilé vykazování

Jednou z největších výhod systémů ERP je, že slouží jako výkonné datové centrum. Systém ERP vám umožňuje sbírat, ukládat a analyzovat data z celého provozu na jednom místě, takže máte k dispozici jednotný zdroj přesných informací, který umožňuje strategičtější plánování. Díky centralizovaným datům může firma přistupovat k informacím v reálném čase a vytvářet užitečnější výkazy. Je tak možné porovnávat jednotlivé funkce napříč odděleními, aniž je na to potřeba kombinovat spoustu tabulek a zdrojů dat nebo každý den monitorovat různé obchodní aspekty, jako je stav zásob, pro přesnější řízení kapitálu. Data jsou novým zlatem a nejnovější technologie je umožňují propojit s inteligentními AI systémy pro rozšířené analytické výkazy, jež mohou potenciálně poskytovat informace na vyžádání prostřednictvím hlasových příkazů. 

Pomoc při dodržování standardů

Všechny tyto výhody by ale nebyly k ničemu, pokud by vaše firma nedodržovala předpisy. Velkou výhodou systémů ERP, která se často přehlíží, je, že jsou navržené, aby vám pomáhaly sledovat změny v průmyslových standardech a předpisech. Díky tomu mohou organizace držet krok s právními požadavky, směrnicemi a specifikacemi. 

Dostupnost v cloudu

Ačkoliv ERP systémy se tradičně nabízely jako on premise řešení, v posledních letech jsou stále oblíbenější cloudové ERP systémy. Hlavními výhodami ERP v cloudu jsou nižší zátěž pro IT oddělení, profesionální zabezpečení dat a mobilita. Když používáte cloudové řešení pro ERP, můžete se k systému připojit odkudkoliv a kdykoliv přes mobilní zařízení – stačí jenom připojení k internetu. Díky tomu můžete rychle jednat, aniž je nutné mít celý tým pohromadě.

Lepší zákaznický servis

Mezi data, která systém ERP poskytuje coby ústřední datové centrum, patří také informace o zákaznících. Díky centralizaci mohou k datům o klientech různá oddělení firmy snadno přistupovat a spolupracovat na řešení zákaznických potřeb, což snižuje rychlost reakce a zlepšuje přesnost dodávek i objednávek. Obchodní zástupci se mohou soustředit na budování vztahů s klienty místo vedení tabulek a marketéři mohou vytvářet kampaně zaměřené na zákazníky.

Flexibilita

Jednou z věcí, kterou uživatelé dnešních systémů ERP velmi oceňují, je modularita. Modulární systém je takový, v němž lze jednotlivé aplikace používat samostatně, nebo společně jako celý balíček. Každá firma si může vybrat, které aplikace nejlépe poslouží jejím obchodním potřebám, aniž bude muset kupovat něco, co nepotřebuje. Díky této flexibilitě se mohou organizace zbavit zastaralých systémů, které do té doby používaly.

Pomohla by mojí firmě implementace nebo modernizace systému ERP?

Varianty systémů ERP, které jsou dnes na trhu k dispozici, nabízejí tolik výhod, že obchodní argument může být velmi přesvědčivý. Pokud se nemůžete rozhodnout, jestli do nich investovat, nebo ne, položte si následující otázky, které vám pomohou určit, jestli by modernizace nebo implementace systému ERP přinesla vaší firmě nějaké výhody.

  1. Potřebujete přesnější obchodní data? Typy a množství dat, jež vám systémy ERP umožňují shromažďovat, vykazovat a využívat při rozhodování, představují obrovskou výhodu.

  2. Roste vaše firma nebo byste chtěli, aby rostla? Je možné, že vaše aktuální technologie není schopná růst s vámi nebo vám růst zajistit. Správně nastavený systém ERP vám pomůže dostat se tam, kde chcete být.

  3. Jsou vaši zákazníci spokojení? Pokud ne, moderní systém ERP vám pomůže odstranit bolestivá místa, kvůli nimž jsou klienti nespokojení.

  4. Jsou vaše obchodní systémy integrované? Jedno celopodnikové řešení může sjednotit vaše týmy, a zajistit tak lepší komunikaci i efektivitu.

  5. Hledáte způsoby, jak snížit náklady? Efektivita, kterou vám nabízí systém ERP, vám umožňuje snížit výdaje různými způsoby od lepšího plánování zásob a přesnějšího předvídání až po optimalizaci výrobní haly a snížení výdajů na nákup a přepravu.