Hlavní navigace

Apple Safari 5 - co přináší nového?

9. 6. 2010

Sdílet

Nová verze internetového prohlížeče Safari přináší funkci Safari Reader určenou k ničím nerušenému čtení článků na Internetu, autoři navíc slibují 30procentní nárůst výkonu oproti verzi Safari 4 a možnost volby vyhledávací služby pro vyhledávací pole z možností Google, Yahoo! nebo Bing. Prohlížeč Safari 5, který je dostupný pro platformy Mac i Windows, dále podporuje více než desítku nových technologií pro specifikaci HTML5. Mezi funkce specifikace HTML5 v prohlížeči Safari 5 patří geolokace, elementy sekcí, atribut přetažitelného objektu, ověřování formulářů, element ruby, historie aplikací typu AJAX, značku EventSource a rozhraní WebSocket. Prohlížeč Safari je nyní podle Apple používán ve více než 200 milionech zařízení po celém světě a jeho opensourcové jádro WebKit je používáno ve více než 500 milionech zařízení.

Funkce Safari Reader usnadňuje čtení webových článků o rozsahu jedné a více stránek tím, že je převede do nového zobrazení umožňujícího jejich posouvání bez nadbytečného obsahu a dalšího nepořádku. Když prohlížeč Safari 5 detekuje článek, uživatelé mohou kliknout na ikonu funkce Reader v inteligentním poli pro zadávání adres, a zobrazit celý článek s možnostmi zvětšení, tisku nebo poslání e-mailem.

Prohlížeč Safari 5 s JavaScriptovým jádrem Nitro podle Apple údajně běží na počítačích Mac o 30 procent rychleji než prohlížeč Safari 4, o tři procenta rychleji než prohlížeč Chrome 5.0 a více než dvakrát rychleji než prohlížeč Firefox 3.6. Prohlížeč Safari 5 díky funkci DNS Prefetching načítá rychleji nové stránky a vylepšuje ukládání dříve zobrazených stránek.

Prohlížeč Safari 5 je dostupný pro platformy Mac OS® X i Windows a je možné ho bezplatně stáhnout na stránkách www.apple.com/safari. Prohlížeč Safari 5 pro systém Mac OS X vyžaduje verzi Mac OS X Leopard 10.5.8 nebo Mac OS X Snow Leopard 10.6.2 a novější.

Safari 5 pro systém Windows vyžaduje verzi Windows XP SP2, Windows Vista nebo Windows 7, minimálně 256 MB paměti a systém s nejméně 500MHz procesorem Intel Pentium.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?