Hlavní navigace

Intel chce najít internetovou objektivitu

21. 6. 2009

Sdílet

Intel chce najít internetovou objektivitu

 

Na internetu existuje obrovské množství informací, které je s jiným médiem naprosto nesrovnatelné.  Na tom není nic špatného, ale kdo si chce udělat co nejobjektivnější názor, měl by hledat také co nejširší škálu pokud možno protichůdných informací a z nich si obrázek o tom kterém tématu vytvořit. To už tak jednoduché není, jelikož informací je  na internetu k dispozici tolik, že prokousat se jimi by trvalo příliš dlouho.

Ale právě proto je tu výzkum Intelu, jenž probíhá ve spolupráci s kalifornskou univerzitou v Berkeley. Zdejší informatici přišli s velmi zajímavým, přesto jednoduchým prográmkem, který uživatelům pomáhá hledat právě onu objektivitu. Funguje naprosto transparentně: zatímco uživatel pročítá blogy, novinové články nebo diskuzní fóra, jsou mu zabarvovány názorové pasáže textu, jež jsou jinde na internetu podány s jiným názorovým znaménkem. 

Po rozkliknutí takové pasáže se uživatel dostane k výpisu linků, jež ho zavedou k názorově odlišným stanoviskům. Tak si lze udělat skutečně komplexní obrázek o dané věci. Program zatím není hotov, nicméně jeho betaverzi si v podobě add-onu pro prohlížeč Firefox můžete už stáhnout a vyzkoušet.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?