Hlavní navigace

NEC LCD2490WUXi nyní i v Evropě

4. 2. 2009

Sdílet

NEC LCD2490WUXi je 24“ LCD monitor s rozlišením 1920 x 1200 a vynikajícím H-IPS panelem (někdy též označovaným A-TW-IPS), což je vylepšený S-IPS s obdélníkovou strukturou pixelů a přidaným polarizačním filtrem, který odstraňuje nešvar S-IPS panelů v podobě slabě bílého nádechu při pohledu na obrazovku ze strany.

Vynikající panel zaručuje ty nejlepší možné pozorovací úhly v horizontální i vertikální rovině, má také nejširší možnou škálu nastavení. Vedle těch samozřejmých lze například regulovat barvy v šesti úrovních (RGB + CMY), menší obraz lze převzorkovat zcela, tedy roztáhnout při zachování poměru stran, zobrazit 1:1, a dokonce i nastavit vlastní volby zoomu. Šíře nastavení jde tak daleko, že na výběr je z modré a zelené barvy signalizační diody, přičemž lze nastavit i její intenzitu svícení.

Doba odezvy činí pro většinu aplikací i her dostačujících 8 ms (G-G), a to při zapnutém urychlení overdrive. Pokud by někomu toto urychlení nevyhovovalo, lze ho vypnout. Maximální jas monitoru je 400 cd/m2, nicméně díky pokročilému ovládání ho lze snížit na velmi nízkou úroveň až několik desítek cd/m2, takže s monitorem lze pohodlně pracovat například i ve tmě. Stejně jako u 2690, má i 2490 obrazovku velmi dobře provedenou protiodrazovou vrstvu. Ta zabraňuje otravným odleskům okolního světla, zároveň ovšem nečiní obraz zrnitým.

NEC 2490

 

Tento monitor je zkrátka výborný a se svým panelem má velmi omezenou konkurenci, přesto ho společnost NEC až do nedávna prodávala jen v USA a na asijských trzích. Z jakéhosi bizarního důvodu ho odpírala evropským zákazníkům, místo toho nabízela o něco větší LCD2690WUXi. Ten má však oproti 2490 jednu velkou nevýhodu – rozšířené barevné spektrum, neboli dnes tolik propagovaný „wide gamut“. To je sice hezká věc v aplikacích podporujících správu barev, například v grafických programech či v prohlížeči Firefox, ale například ve hrách či v programech bez správy barev to může být doslova pohroma, protože najednou se červené a zelené barvy  jeví jako silně přesycené. Tyto aplikace a hry jsou totiž vytvářeny s ohledem na standardní barevné spektrum sRGB. A model 2690 má celkem použitelnou sRGB emulaci, nicméně to nenahradí monitor zcela pracující v sRGB spektru – tím je je právě 2490.

A tak zatímco NEC se svým 2490 Evropu ignoroval, Hewlett-Packard uvedl výborný grafický LP2480zx a méně impozantní, leč za svou cenu velmi dobrý LP2475w. Oba s H-IPS panelem. Každopádně NEC LCD2490WUXi je konečně k dispozici i v Evropě, přičemž  jeho doporučená cena činí bezmála 30 000 korun s daní, což je skutečně hodně. I když je možné, že koncová cena bude nakonec nižší.

Není však zatím jasné, zda bude mít prodávaný model hardwarovou kalibraci obrazu pomocí integrované LUT tabulky. Model prodávaný v USA rozhodně tuto možnost má, nicméně je známo, že v tomto ohledu si NEC dělá z evropských zákazníků tak trochu legraci a v Evropě své nejvyšší monitory v řadě Multisync prodává bez hardwarové kalibrace (alespoň od určité doby), ta je v tomto pojetí možná jen u nehorázně drahých modelů Spectraview.

Monitor také postrádá dnes oblíbené připojení pomocí HDMI, místo toho má dvakrát DVI-I (na které lze HDMI připojit přes redukci) a jedno analogové VGA. Mezi jeho vybavením také postrádáme USB hub. Jde toedy rozhodně o monitor pro náročné zákazníky požadující výborný obraz, spíše než pro lidi, kteří dají na množství přípojek a leštěný plast.

NEC 2490

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?