Hlavní navigace

Opera Unite - udělejte si z počítače server

18. 6. 2009

Sdílet

Opera Unite - udělejte si z počítače server

 

Internetový prohlížeč Opera 10 se dočkal velice zajímavé funkce, od které si společnost Opera hodně slibuje a podle toho ji také propaguje. Díky novince Opera Unite má nyní prakticky každý uživatel tohoto prohlížeče možnost vytvořit si z vlastního počítače server. Po registraci a aktivaci účtu dostane URL adresu ve formátu "http://nazevpocitace.nazevuctu.operaunite.com", na níž se potom každý zvenčí může připojit a vidět vystavený obsah.

Opera navíc uživatelům poskytuje balík základních webových komponent. Jedná se o programy na sdílení souborů a fotek, multimediální přehrávač a také Fridge, což je aplikace, prostřednictvím které mohou uživatelé přidávat komentáře. Další webové aplikace si může každý vytvořit sám díky Javascript API, i když to už chce určitou zkušenost a schopnosti.

Služba je velice lákavá, ale má i své stinné stránky. Tou největší je jednoznačně nutnost spuštěného prohlížeče Opera 10 pro její činnost. To implikuje i nepřetržitý provoz počítače, tedy pokud své stránky chcete mít neustále online. Tato nutnost poněkud snižuje praktické využití. Většina lidí si bude chtít server udělat na svém domácím PC, které je zvyklá vypínat. Zatím neprověřeným a rizikovým aspektem je rovněž bezpečnost. Hackeři by se mohli pokusit prostřednictvím vašich stránek proniknout do počítače.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?