Hlavní navigace

Notoričtí stahovači mohou ohrozit chod firmy

28. 3. 2009

Sdílet

Notoričtí stahovači ohrožují firmy


Protipirátská organizace BSA v těchto dnech upozornila na problémy, které může v českých domácnostech způsobit užívání peer-to peer sítí. Rizika se však netýkají jen domácností, ale i firemních počítačových sítí. 

Ohrožení pramení nejen z porušování autorských práv, ale i vzniku bezpečnostních děr. Jejich prostřednictvím může firma přijít o citlivá data či se jimi mohou do sítě dostat nebezpečné viry. Eliminovat nepovolené instalace softwaru a připojení do peer-to-peer sítí je přitom snadné. Potvrdit to mohou všechny firmy, které zavedly systémy pravidelných kontrol - takzvané SAM procesy (SAM – Software Asset Management neboli aktivní správa softwaru).

Prvním krokem je inventarizace softwaru, takzvaný „softwarový audit“, který zmapuje veškeré instalované programové vybavení.  Správce počítačové sítě získá přesný a aktuální přehled o všech instalacích. Správce počítačové sítě může jasně označit žádoucí a povolené instalace programů. Auditovací program potom jakoukoliv změnu proti požadovanému stavu nahlásí a umožní správci program odinstalovat a jeho spouštění nadále zakázat.

Druhým krokem je zpracování interní směrnice, která definuje odpovědnosti za software a také postihy uživatelů za nepovolené stahování nebo instalace. Třetím krokem je systém pravidelných automatizovaných kontrol, které pomohou udržet pořádek trvale.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?