Hlavní navigace

10 tajných tipů pro efektivnější práci v Excelu - 3.díl

6. 2. 2012

Sdílet

 Autor: © pressmaster - Fotolia.com
Excel ve své nové verzi obsahuje celou řadu skvělých nástrojů, bohužel uživatelé většinu z nich běžně nevyužívají, protože je spousta funkcí v Excelu 2010 skryta.

Chtěli byste do buňky v Excelu umístit text rozkládající se na více řádcích? Možná nevíte, že to jde, stačí totiž použít správnou klávesovou zkratku. Potřebujete formátování jedné tabulky použít i pro tabulky jiné nebo vytisknout na jeden list papíru obsah několika listů? V tomto článku vám nástroje šetřící vás čas při práci v Excelu nejen ukážeme, ale prozradíme vám i to, kde je najdete a jak je používat, aby vaše práce v Excelu byla co možná nejefektivnější.

 

1. díl článku: Vkládání dalších řádků textu do buňky

2. díl článku: Rychlé vkládání hodnot do buněk

 

3) Vytvoření šablony grafu pro opakované používání

Při vytváření většího počtu grafů třeba v rámci nějakého projektu, jakým je kupříkladu výroční zpráva, často potřebujete formátovat všechny grafy stejně nebo alespoň velmi podobně. Proto je v tomto případě nejlepším řešením vytvoření šablony grafu a její následné použití pro bleskurychlé vytvoření a naformátování grafů nových.

Ze všeho nejdříve vytvořte jeden graf a naformátujte jej podle svých potřeb - tak, jak potřebujete, aby vypadaly grafy v celé výroční zprávě. Formátování a vzhled grafu (bez dat) pak uložíte v podobě šablony tak, že vyberete nabídku Nástroje grafu a přesunete se na záložku Návrh, kde zvolíte položku Uložit jako šablonu. Následně šablonu pojmenujte. V dialogovém okně Uložit šablonu grafu je třeba mít v poli Uložit jako typ položku Soubory šablon grafu. V opačném případě je třeba vybrat tuto položku z rozevíracího pole. Po zadání názvu šablony grafu a výběru správného typu stiskněte tlačítko Uložit.

Budete-li později potřebovat vámi vytvořenou šablonu grafu pro na formátování nového grafu, začněte výběrem dat pro tento graf. V pásu karet následně klepněte do nabídky Vložení à Další grafy a Všechny typy grafů. V dialogovém okně, jež se následně objeví, klepněte na položku Šablony. Ze skupiny Šablony pak vyberte dříve uloženou šablonu a klepněte na tlačítko OK. Váš nový graf pak bude mít naprosto stejné formátování jako šablona grafu, takže nebudete muset pracně upravovat graf tak, aby vypadal jako všechny ostatní.

soutez_casestudy

Excel 2010

Pokud si vytvoříte šablonu grafu, můžete ji v budoucnu opakovaně používat pro rychlé formátování jakéhokoliv grafu.

Byl pro vás článek přínosný?