Hlavní navigace

AI v roce 2024: Podniky už nemají nač čekat, velká transformace začíná

17. 1. 2024

Sdílet

 Autor: © Alexander Limbach - Adobe Stock
Umělá inteligence v loňském roce vtrhla do světa IT jako uragán – a zdá se, že exploze jejího využití nijak nepolevuje. Co od ní letos čekat?

Nástup AI představuje změnu, která přichází jednou za generaci, tvrdí nejnovější zpráva firmy Cisco. Ve své technologické předpovědi na rok 2024 se proto zaměřila na to, jak AI (zejména tedy generativní AI) ovlivní firemní IT prostředí.

Využíváte už nějakou formou průmyslový internet věcí?

·        Růst GenAI v podnicích

Generativní umělá inteligence (GenAI) se bude v podnikovém prostředí rychle rozšiřovat a funkce jako rozhraní přirozeného jazyka (NLI) se v produktech a aplikacích stanou do konce roku 2024 standardem.

Růst zaznamenají velké jazykové modely (LLM) a aplikace B2B, které poskytují rozhraní API pro lepší přístup k datům a jejich analýzu. Dojde k posunu směrem k menším, specializovaným LLM, jako je model LLaMA-7B pro vysokou přesnost a specializované domény.

·        Etické používání a správa umělé inteligence

Dojde k posunu směrem k zodpovědnému a etickému používání umělé inteligence s komplexními zásadami pro zmírnění rizik, jako je porušování práv duševního vlastnictví a ochrany osobních údajů. Veřejně dostupná kvalitní jazyková data mohou být do roku 2026 vyčerpána, proto budou modely potřebovat soukromá nebo syntetická data.

·        Dezinformace z dílny AI

V roce 2024 se zvýší hrozby dezinformací vytvářených umělou inteligencí (klonované hlasy, deepfakes, boti na sociálních sítích apod.). To vyžaduje i nová řešení AI, která pomohou před takovými podvody chránit, mimo jiné i tím, že se budou trénovat na velkých souborech dat, aby se zvýšila jejich přesnost.

Zběsilé tempo zavádění generativní AI nezmírní ani letos Přečtěte si také:

Zběsilé tempo zavádění generativní AI nezmírní ani letos

·        Kvantová výpočetní technika

Dojde k výraznému pokroku v prevenci hrozeb, jež kvantová výpočetní technika představuje pro šifrování a bezpečnost dat. V očekávání budoucích kvantových útoků bude využívána postkvantová kryptografie (PQC) a kvantové sítě získají na významu v oblasti bezpečnosti a zpracování dat.

·        Využití API pro umělou inteligenci

Podniky budou stále více spoléhat na abstrakci API, aby mohly využívat schopnosti umělé inteligence bez složitého vývoje vlastních platforem. Rozhraní API zajistí bezproblémové propojení s předem připravenými nástroji, službami a systémy umělé inteligence bez nutnosti většího nastavení.

Přístup založený na API umožní automatizaci opakujících se úloh, hlubší vhled do dat a lepší rozhodování.

·        Úspory energií při nasazení umělé inteligence

Snižování spotřeby energií hraje zásadní roli při řešení změny klimatu. Výběrem menších modelů AI s menším počtem vrstev a filtrů specifických pro případy použití začnou společnosti snižovat náklady na spotřebu energie ve srovnání s obecnými systémy.

Tyto specializované systémy jsou vyškoleny na menších, vysoce přesných souborech dat a efektivně plní specifické úkoly. Naproti tomu modely hlubokého učení využívají obrovské množství dat.

Umělá inteligence není zadarmo, i když by se to běžnému domácímu uživateli ChatGPT mohlo zdát. Firmy budou pro své potřeby stále častěji využívat specializované modely, které nejsou tak nákladné. Už teď se totiž zdá, že spotřeba velkých modelů se může zanedlouho přiblížit spotřebě menších států, jako Nizozemí nebo Irsko,“ vysvětluje Pavel Křižanovský z tuzemského zastoupení firmy Cisco.

·        AI při vývoji softwaru

DT24

Umělá inteligence bude hrát stále významnější roli pro efektivitu programování. Vývojáři použijí umělou inteligenci k urychlení práce a automatizaci únavných úkolů, jako například testování.

Aplikace pro spolupráci a pomocníci s umělou inteligencí pomohou týmům řešit složitosti týkající se zabezpečení, pozorovatelnosti a infrastruktury na základě doporučení generovaných umělou inteligencí

 

Computerworld si můžete objednat i jako klasický časopis. Je jediným odborným měsíčníkem na českém a slovenském trhu zaměreným na profesionály v oblasti informačních a komunikačních technologií (ICT). Díky silnému zázemí přináší aktuální zpravodajství, analýzy, komentáře a přehledy nejnovejších technologií dříve a na vyšší odborné úrovni, než ostatní periodika na tuzemském trhu.

Obsah Computerworldu je určen odborníkům a manažerům z firem a institucí, kteří se podílejí na rozhodovacím procesu při nákupu ICT technologií. Jednotlivá čísla si můžete objednat i v digitální podobě.

Byl pro vás článek přínosný?