Hlavní navigace

Android 11 je tu, novinky přináší spíš menší…

9. 9. 2020

Sdílet

 Autor: realme
…a zatím jen pro některé. Přednost mají majitelé telefonů Pixel, ostatní se dočkají později.

Pokud jste majiteli Pixelu 2 nebo novějšího, dostane se vašemu telefonu nových funkcí. Po měsících beta verzí totiž Google začal s distribucí Androidu 11, ovšem zatím jen do „vybraných modelů Pixel, OnePlus, Xiaomi, Oppo a Realme“, přičemž jen googlovské telefony obdrží plnou verzi.

Výrobci OnePlus, Oppo a Realme mezitím uvedli, že někteří z jejich uživatelů získají přístup k veřejným beta verzím a preview, jelikož plná verze systému je stále ve vývoji. Oproti minulosti jde o jistý pokrok, ovšem stále má tento distribuční model daleko k tomu applovskému. Mají tedy ostatní uživatelé Androidu důvod smutnit?

Ani ne. Android 11 je totiž z velké části jen údržbovou aktualizací a novinek, kterých by si všimli i běžní uživatelé, přináší jen málo. Tou nejviditelnější jsou Bubbles – Bubliny, jejichž smyslem je usnadnění textování bez ohledu na to, jakou aplikaci pro danou konverzaci užíváte; aplikaci není třeba otevírat zvlášť (respektive tu zrovna otevřenou zavírat), uživatelským rozhraním Bubbles připomínají facebookovský Messenger, v němž jsou kontakty probíhajících konverzací vyvedeny coby miniaturní avatary, mezi kterými lze snadno přepínat.

Navíc, konverzace dostanou v notifikačním panelu vlastní prostor, takže budou ihned na očích, přičemž ty nejvyužívanější kontakty budou zobrazené i přes zamykací obrazovku, potažmo přes režim „nerušit“, takže dle vývojářů nepřijdete o žádnou důležitou zprávu. Nového pojetí se dočkalo také power menu, které po stisknutí tlačítka on/off zobrazí Google Pay a Home menu pro ovládání zařízení chytré domácnosti.

ICTZ23

Další novinky v Androidu 11 pak jsou už skutečně jen dílčího charakteru. Jako například možnost pořídit záznam obrazovky bez nutnosti stahovat aplikaci třetích stran nebo rychle a pohodlně přepínat mezi Bluetooth audio zařízeními. Vylepšení vývojáři slibují také v nastavení ochrany soukromí a zabezpečení.

Několik menších novinek pak čeká ještě speciálně na majitele telefonů Pixel, ať už to jsou například návrhy aplikací na domovské obrazovce, snazší označování textu či „chytré“ pojmenovávání adresářů.