Hlavní navigace

Apple v pondělí představí iOS 5 a Mac OS X Lion

1. 6. 2011

Sdílet

Apple oficiálně oznámil, že 6. června na vývojářské konferenci představí iOS 5, Mac OS X 10.7 Lion a také cloudovou službu iCloud.

Představení má proběhnout během keynote samotného Steva Jobse, který tak opět přeruší svoji zdravotní dovolenou a ukáže se oficiálně na veřejnosti. Vývojářská konference (WWDC – WorldWide Developer Conference) Applu proběhle opět v San Francisku a uskuteční se zde více než stovka seminářů určených primárně pro vývojáře. Detaily lze najít na webu konference.

Ačkoliv Apple nad chystanými novinkami udržuje roušku tajemství, chystaný Mac OS X Lion již měli možnost zájemci testovat ve třech preview, takže hlavní vylepšení jsou poměrně známa. Nový Mac OS X má být distribuován primárně přes Mac App Store, upgrade pomocí optických disků bude již jen jako alternativní možnost. Apple již dříve prozradil, že operační systém pro počítače Mac s kódovým oznčením Lion bude mnohem více podobný mobilnímu iOS, takže lze očekávat podporu pokročilých multidotykových gest, schopnost aplikací automaticky si ukládat rozdělanou práci a pokračovat v ní po spuštění či také nový režim plné obrazovky pro práci s aplikacemi. Objeví se i funkce nazvaná Launchpad pro uspořádání zobrazení aplikací, která funguje podobně jako „home screen“ na iPadech a Mission Control pro jednotný pohled na všechny spuštěné aplikace a okna. Mac OS X 10.7 Lion by navíc měl být také oficiálně k dispozici i v češtině, kterou nebude nutné dodatečně dohrávat. Detaily najdete v článku Apple představil vývojářskou verzi Mac OS X 10.7 Lion obsahující prvky z tabletu iPad.

Co se týká iOS 5 pro přístroje iPad, iPhone a iPod touch, očekává se, že půjde spíše o drobnější upgrade oproti verzi 4 než o majoritní aktualizaci. Původně se spekulovalo, že Apple iOS 5 pozdrží až do podzimu, ale jak je vidět, stihl jej dokončit již nyní. Předpokládá se, že Apple v něm skončí s podporou modelu iPhone 3GS, přidá nové widgety, notifikace a spekuluje se i o inovované mapové platformě. Apple dále informoval, že plánuje spolu s novým iOS ve svých přístrojích šifrovat lokalizační informace pro vyšší ochranu soukromí uživatelů.

Služba iCloud pak má být podobná hudebním službám od Amazonu a Googlu. Otázkou je, jak se Applu podaří uzavřít dohody se společnostmi, které vlastní na nahrávky příslušná práva. Apple již v minulých měsících vybudoval velkou úložnou infrastrukturu, která napovídala, že plánuje spuštění cloudové služby nabízející hudbu nebo video. Jak iCloud konkrétně funguje se dozvíme již v příštím týdnu.

Byl pro vás článek přínosný?