Hlavní navigace

Budoucnost Symbianu: Poslední verze Anna a uzavřený kód

16. 4. 2011

Sdílet

 Autor:
Společnost Nokia ohlásila brzké uvedení poslední majoritní verze OS Symbian^3 s kódovým označením Anna a také se rozhodla, že jeho kód nebude již nadále open source.

Symbian^3, který bude vydán ještě podle původních plánů (zatímco chystaný Symbian^4 světlo světa již nespatří), by měl být podle zástupců Nokie přijít během několika měsíců a mezi hlavní změny má patřit přepracovaná virtuální klávesnice, vylepšené vyhledávání s nabídkou dokončování slov a přepracovaný by měl být i webový browser, který v současných verzích Symbianu patřil mezi nejslabší články. Updatovaná bude i knihovna Qt umožňující meziplatformní vývoj a součástí nové verze Symbianu mají být i Ovi Maps ve verzi 3.6.

Již v tomto čtvrtletí by se s OS přezdívaným Anna měly na trhu objevit telefony Nokia X7 a E6, později pak i modely N8, C6, C7 a E7. Sama Nokia pak již dříve potvrdila, že Symbian má být i přes uzavření partnerství s Microsoftem její majoritní platformou ještě následující rok a půl (více viz článek Nokia Symbian zatím ještě neodepisuje), do jejího vývoje ovšem pravděpodobně již příliš investovat nebude a analytici radí zvážit, zda má v současnosti investice do smartphonu se Symbianem smysl.

Dalším překvapivým krokem Nokie bylo zveřejnění informace o uzavření kódu Symbianu, který byl dříve uvolněn jako open source a svěřen do rukou organizace Symbian Foundation. To mělo umožnit výrobcům snadno modifikovat svoje produkty, nicméně zvýšený zájem o tento OS otevření jeho kódu nevyvolalo a tak se Nokia vrátila k původní strategii. Pro použití kódu Synbianu se nyní musí vývojáři registrovat Nokii a potvrdil souhlas s licencí Symbianu. Analytici jsou přesvědčeni, že tento krok nebude mít nijak výrazný vliv na trh, protože uvolnění Symbianu jako open source nepřineslo žádnou větší změnu a využilo jej v několika svých telefonech jen pár výrobců jako Samsung či Sony Ericsson, nicméně nepodařilo se jim s těmito přístroji výrazněji prosadit na trhu. Změna by se neměla dotknout ani vývojářů aplikací, protože ti nemají potřebu měnit samotný operační systém. I přes ohlášení Nokie přejít na Windows Phone 7 od Microsoftu pak podle analytiků bude Symbian pravděpodobně ještě dlouho používán v rozvojových zemích, kde Nokia zanechala silnou stopu. Životní cyklus nově ohlášeného OS Symbian^3 s kódovým označením Anna tak může v praxi trvat ještě poměrně dlouhou dobu.

Byl pro vás článek přínosný?