Hlavní navigace

Canon 7D

13. 3. 2011

Sdílet

www.canon.cz, 42 990 Kč (jen tělo) Osmnáct megapixelů, bleskurychlé sekvenční snímání a dva obrazové procesory. Ideální volba pro sportovní a akční fotografy? Digitální zrcadlovk...

www.canon.cz, 42 990 Kč (jen tělo)

Osmnáct megapixelů, bleskurychlé sekvenční snímání a dva obrazové procesory. Ideální volba pro sportovní a akční fotografy?
Digitální zrcadlovka Canon 7D má na současném trhu poměrně výjimečné postavení – patří k nepočetným zástupcům tzv. vyšší střední třídy. Jde tedy o model s profesionálními ambicemi, špičkovými parametry a vyčerpávající funkční výbavou, který nicméně není vybaven plnoformátovým snímačem velikosti filmového políčka, nýbrž běžným snímačem APS-C, známým z levnějších zrcadlovek. Úhlavním konkurentem Canonu 7D je podobně vybavený Nikon D300s, jinak se v této kategorii v současné době příliš fotoaparátů nevyskytuje.
Velkou radost mohou mít ze 7D především milovníci akční a sportovní fotografie. Přístroj totiž v režimu sekvenčního snímání fotografuje rychlostí 8 snímků za vteřinu v plném rozlišení, což je hodnota, kterou ze současných zrcadlovek disponují pouze výrazně dražší profesionální modely (zmíněný Nikon D300s to zvládne jen s přídavným bateriovým gripem). Při nejvyšší rychlosti zvládne fotoaparát uložit v jediné sekvenci až 126 snímků ve formátu JPG nebo 15 RAW souborů. Samozřejmostí je přeostřování na pohybující se objekt během celé sekvence.
Ke špičkovému (nejen) sportovnímu fotoaparátu patří i kvalitní hledáček. Ani v této oblasti Canon 7D nezklame, v jeho hranolovém hledáčku je scéna vidět do nejmenších detailů, obraz pokrývá 100 % záběru. Při ostření lze vybírat z devatenácti bodů, práce ostřící automatiky je rychlá a přesná. Nepotěší snad jen absence asistenčního přisvícení, které by ještě více usnadnilo fotografování v horším světle. A pokud někomu nevyhovuje pohled do hledáčku, může zvolit náhled scény na displeji s úhlopříčkou 7,6 cm a velmi slušným rozlišením 920 000 bodů. Při fotografování statických scén (např. krajiny) odvádí výbornou práci, u objektů v pohybu je na něm ale přece jen znát jistá prodleva – pokud fotografujete například letícího ptáka, může se stát, že vyletí ze záběru dříve, než se ztratí jeho obraz na displeji. Akční fotografové tak asi přece jen zůstanou věrni klasickému hledáčku.
Nedílnou součástí moderních zrcadlovek je možnost natáčení videozáznamu. A tady Canon 7D skutečně exceluje. Přístroj natáčí v rozlišení 1920 × 1080 (tedy Full HD) frekvencí 24 nebo 30 obr./s, během natáčení lze zoomovat i ostřit, i expoziční hodnoty (čas a clonu) je na rozdíl od jiných zrcadlovek možné nastavit ručně. Kvalita záznamu na nás udělala velký dojem – v denním světle, na noční ulici i v potemnělém interiéru si vedl přinejmenším stejně dobře jako mnohem dražší poloprofesionální videokamera. Canon to s video vlastnostmi zrcadlovek myslí opravdu vážně, plnoformátový model 5D Mark II ostatně nedávno posloužil k natočení celé jedné série populárního seriálu Dr. House a málokdo poznal, že se netočilo profesionální filmařskou výbavou. A 7D se svému dražšímu bratříčkovi v kvalitě videozáznamu přiblížil takřka na dosah.
Ovšem rozlišení 18 megapixelů na snímači APS-C budí na první pohled trochu rozporuplné pocity. Na jednu stranu se potenciální majitelé mohou těšit na skvělou kresbu detailů a možnosti velkoformátového tisku, případně na poměrně velkorysé ořezy (ty jsou u akčních a sportovních snímků často nevyhnutelné, během rychlé akce totiž nebývá čas na přesnou tvorbu kompozice). Zároveň ale obří rozlišení znamená i jisté pochybnosti – nebude kresba při vyšších citlivostech (při sportu také často nezbytných) narušena příliš vysokou hladinou šumu? Dokážou s tímto rozlišením držet krok i běžné objektivy pro formát APS-C? Nedotkli se výrobci náhodou hranice, kterou u kompaktních fotoaparátů již dávno překonali – tedy hodnoty, za níž už další a další megapixely neznamenají jednoznačné zlepšení, ale mohou být v něčem i na škodu?
Veškeré pochybnosti se ovšem zcela rozplývají při pohledu na samotné snímky. Až do citlivosti ISO 3200 je obraz v podstatě čistý a šumu je na něm jen nezbytné množství – pokud snímek tiskneme v běžných formátech (do A4) nebo ho prohlížíme na monitoru, v podstatě žádný rušivý šum neregistrujeme. Hodně kritické oko by mohlo poznamenat, že zmíněný Nikon D300s je na tom přece jen o trochu lépe, ale ten má „jen“ 12 megapixelů, a tak se jistý rozdíl dal očekávat (opakujeme ovšem, že je v praxi téměř neznatelný). Teprve při extrémních hodnotách (ISO 6400 a výše) hladina šumu trochu roste, i tak jsou ale snímky pro mnohé účely bez problémů použitelné. Nový snímač i dvojice moderních obrazových procesorů DIGIC IV tu odvádí bez diskuse vynikající práci. K dobrému dojmu přispívá i velmi dobré barevné podání s přirozenými odstíny, vhodné pro krajinu, portréty i další fotografické žánry. Na druhou stranu nelze očekávat špičkovou kvalitu s nejlevnějšími setovými objektivy – špičkové rozlišení vyžaduje kvalitní optiku, vhodným základním sklem je tak například Canon 17–40 L za cca 25 000 Kč, případně o něco levnější Canon 15–85 mm IS.
Celkově je tak Canon 7D jedním z mála APS-C modelů na současném trhu, které se ve většině ohledů kvalitou vyrovnají profesionálním plnoformátovým zrcadlovkám a vedle toho si drží výhody pramenící z menšího snímače (nižší cena, možnost použití objektivů za rozumnou cenu, prodloužení ohniska teleobjektivů při fotografování sportu). Výborná volba.

Rozlišení: 18 megapixelů
Snímač: CMOS APS-C (faktor přepočtu ohniskové vzdálenosti 1,6)
Obrazový procesor: 2× Digic IV
Citlivost: ISO 100–12 800
Displej: 7,6 cm, 920 000 bodů
Rozsah expozičních časů: 30–1/8000 s, režim bulb
Videozáznam: 1920 × 1080 bodů, frekvence 30 nebo 24 obr/s
Rozměry: 148 × 111 × 74 mm
Hmotnost: 820 g

Byl pro vás článek přínosný?