Hlavní navigace

Chytrý dům v podání Insight Home

4. 10. 2013

Sdílet

 Autor: Insight Home
Stavíte nový dům, nebo rekonstruujete byt? Nebo byste chtěli své obydlí udělat ještě komfortnější? Vyzkoušejte systém inHome, vyvinutý českou společností InsightHome, který vám nabídne opravdu plný komfort domácnosti.

(PR článek)

Lidé se už od nepaměti obklopovali služebnictvem. Ne proto, že byli jen zhýralí, ale především proto, že jim usnadňovalo a zpříjemňovalo život. Kdo z vás by si nepřál, aby doma bylo vždy uklizeno; když ráno vstanete, bylo připravené čerstvé pečivo a vaše oblíbená káva nebo čaj; když začne pršet, máte jistotu, že jsou zavřena všechna okna; když je nedostatek vláhy, je zavlažená zahrada, také vždy posekaná tráva; když začne silný vítr, zatáhnou se venkovní markýzy a vytáhnou všechny žaluzie nebo když nejste doma, jste si jistí, že váš dům je v bezpečí. Bohužel služebnictvo, které se o to vše staralo, si mohli dovolit jen „vyvolení“. Dnes si tento komfort může dopřát většina z nás – říká se tomu domácí automatizace.

 

 Co si tedy dnes pod pojmem domácí automatizace máme představit?

 Domácí automatizace přináší jednoduché ovládání osvětlení a světelných scén, žaluzií, bezpečnostního systému, vytápění a chlazení, závěsů, bazénu, domácí zábavy, biometrického přístupu, domácích spotřebičů a dalšího vybavení, které ve svém obydlí uživatel běžně používá. Navíc je ovládání všech součástí a podsystémů stejně jednoduché, jako je běžné použití chytrého telefonu či dálkového ovladače pro televizi. Intuitivní ovládání na dotykovém panelu umožňuje dokonalou kontrolu vašeho domova bez potřeby návodu k obsluze. Toto řešení eliminuje nepořádek vzniklý spoustou různých ovladačů, zvyšuje životní styl vaší rodiny, bezpečnost i pohodlí. Představte si, že jediným stisknutím tlačítka před odchodem z domu systém zhasne světla, zaktivuje bezpečnostní systém, vypne televize a veškeré další audiovizuální vybavení, odpojí rizikové spotřebiče (varná konvice, žehlička, kulma…) a zatáhne žaluzie. Navíc díky propojení s dalšími podsystémy, jako je např. topení, dochází ke značné úspoře energie automaticky tím, že se ztlumí vytápění a vypnou světla a ostatní vybavení v místnostech, které nemusí být v provozu.

 

 Jak se na trhu orientovat?

 Systém domácí automatizace musí být navržen velmi citlivě a individuálně pro každého uživatele. Pouze to umožní pohodlný a intuitivní způsob, jak ovládat všechna zařízení v domě, jako jsou světla, rolety, žaluzie, domácí kino, satelit, televize, kamery… Z tohoto důvodu by měl i zájemce o chytrou domácnost pečlivě zvážit jak výběr společnosti, která tento systém bude zavádět, tak i výběr značky samotného řídicího systému. Na trhu je velký výběr firem i značek, které slibují perfektní inteligentní domácnost, ale pouze malá část z nich je schopná docílit svého závazku vůči požadavkům zákazníka. Drtivá většina z nich se nakonec soustředí jen na velmi malé okruhy domácnosti, jako jsou například ovládání světel či topení, a ostatním částem vybavení domu se buď úplně vyhne, nebo značně omezí možnosti jejich použití v rámci domácí automatizace. Proto je třeba vybrat jak firmu, která systém bude zavádět, tak výrobce řídicího systému, kteří s touto problematikou mají dostatečné zkušenosti, reference, předváděcí centra a potřebné know-how.

 

 

 A jaký systém nabízíte vy?

Společnost Insight Home vyvinula systém inHome, který je založen na jednom z nejlepších a nespolehlivějších systémů na světě – americkém systému AMX. Na centrální jednotku jsou běžně napojeny topení a chlazení, měření spotřeb energií, plynu a vody v reálném čase, osvětlení, zabezpečovací systém, kamery, domácí vrátný a intercom, biometrický přístup, domácí spotřebiče (centrální vysavač, trouba, pračka, sušička, lednice…), televize, satelit, audio a videosystém, komunikace, venkovní okenní žaluzie, domácí meteorologická stanice, bazén, vířivka, sauna, zavlažovací systém zahrady a vyhřívací systémy okapů a obslužných cest. Celý dům je možné ovládat a monitorovat vzdáleně pomocí téměř libovolného zařízení připojeného k internetu – počítače nebo pomocí iPadu, iPodu nebo iPhonu. V případě jakéhokoliv problému jste informováni pomocí SMS zprávy. Systém se ovládá velmi jednoduše a intuitivně díky dotykovým panelům nebo tabletům. Uživatelské rozhraní může být upraveno podle potřeb různých skupin uživatelů – děti, rodiče, prarodiče… Systém je zabezpečen proti výpadku elektrického proudu ve dvou úrovních – krátké výpadky proudu jsou řešeny díky záložnímu zdroji UPS, v případě delšího výpadku může být automaticky aktivován záložní generátor. inHome AMX je navržen tak, že v případě jeho výpadku z provozu je v domě možné vše ovládat konvenčními prostředky, a tak není nijak dotčena funkcionalita řízených systémů, kterými jsou světla, topení, TV, žaluzie atp...

 

Mluvil jste o předváděcích centrech. Máte i vy nějaké?

 Insight Home vybudovala v Praze 4 Centrum inovací pro technologie inteligentního bydlení (CITIB), ve kterém si můžete prohlédnout nejnovější trendy digitální domácnosti. CITIB navštívily stovky lidí, novinářů, natáčela v něm Česká televize i televize NOVA. Máte-li zájem o návštěvu, domluvte si osobní prohlídku na telefonu 604 449 999 nebo na info@InsightHome.eu.

 

soutez_casestudy

A závěrem, kolik vše stojí?

Systém inHome AMX je zcela modulární a dá se pořizovat postupně. Nejdůležitější je užití „inteligentních“ rozvodů – tzv. systémová elektroinstalace –, tak aby se dala kdykoliv rozšířit. Náklady na ni jsou cca o 20 % vyšší než výdaje na konvenční, což z hlediska celkové investice není nijak zásadní navýšení. Pak záleží na tom, jakými koncovými prvky si svůj systém osadíte – jestli televizí za 20 tisíc nebo 200 tisíc, a pro jaký rozsah domácí automatizace se rozhodnete. Fungující systém se tedy dá jako celek zavést od půl do milionu korun, horní hranici určujete vy. Obecně se ale dá říci, že kompletní systém domácí automatizace inHome stojí kolem 10 až 15 % z ceny celé nemovitosti.

Byl pro vás článek přínosný?